Auktion pågår nu, 210 st utrop

Träffar: 4398   « Föregående 1 ... 181 182 [183] 184 185 ... 220 Nästa »

Karott Irene, Rosemarie Benedikt för Rörstrand, nr 8,ca 8,5cm, Ø ca 12,5cm, exklusive handtag, saknar lock Vikt: 0 g

Hänge Hjärta, 18K guld, Diamanter ca 25 st x 0,006ct - stämplad 0,17 på öglans baksida, tillverkarstämpel CCC, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 15 mm, bredd 10 mm, tjocklek 3 mm, en Diamant saknas Vikt: 0,9 g

Hänge Hjärta, 18K guld, D...

Skål Jackie Lynd för Rörstrand, ca 7cm, Ø 11cm, ytsprickor under Vikt: 0 g

Skål Jackie Lynd för Rör...

Finland WWII - Vinterkriget & Fortsättningskriget, medaljer, vinterkrigets minnesmedalj 1939-40 (2 ex.), sorgekors 1941, släpspännen (2 ex.), frihetsmedaljen 1939 & 1941 och Fortsättningskrigets minnesmedalj 1941-45, ej med namngiven proveniens, buret skick

Skulptur, Bagdad, Bertil Vallien för Gustavsberg, delvis glaserad, ca 18cm, bredd ca 5cm, monogrammärkt, nagg Vikt: 0 g

Tavla, Aleksanteri Ahola-Valo (1900-1997) linoleumsnitt, motiv, mor och barn i svart-vitt, linogravyr 49-50, signerad samt daterad år 1935, bildmått ca 11,5x16cm, rammått, 32x37cm, ej examinerad ur ram, slitage på ram Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Förtjänsttecken, Finland, 3 stycken, 20/25/30 år, silver, 2 stycken förvaras i originaletui, bruttovikt inkl. band 21,8 gram

Förtjänsttecken, Finland,...

Lampa, Heart, Fyrklövern, höjd ca 25cm, bredd ca 26cm  Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Lampa, Heart, Fyrklövern, ...

Ring, 21K guld, gröna, röda, vita och svarta stenar, Ø17,0 mm, bredd 2-29 mm, bucklig skena Vikt: 4,8 g

Ring, 21K guld, gröna, rö...

Taklampa i vit porslin, Caolina av Michele De Lucchi, Ø ca 23cm, höjd ca 24cm, saknar kontakt, smärre ytslitage. Vikt: 0 g Skickas med postpaket.

Manschettknappar (13x16,5 mm), ett par + Slipsklämma (48 mm), silver 835/1000, förgylld dekor, oidentifierad tillverkarstämpel, fint skick, sparsamt använda  Vikt: 10,8 g

Hänge, 18K guld, Diamanter 3 x 0,005ct, Guldfynd (GFAB), längd 14 mm, bredd 12 mm, fint skick Vikt: 1,5 g

Hänge, 18K guld, Diamanter...

Collier, 39-45cm, bredd: 5mm, Dyrberg/Kern, slitage, oxiderat, vitmetall  Vikt: 0 g

Diamantring, 18K vitguld, Diamanter 85 x 0,001ct, Guldfynd (GHA), Ø16,0 mm, bredd 2 - 6,5 mm, fint skick Vikt: 4,4 g

Brosch Kalevala Koru, brons, 29x27mm, i ask. Vikt: 0 g

Diverse silverföremål, So...

Hänge Karl Erik Palmberg ...

Retro Ring Finland 1960-tal, Erik Granit (1930-1988), silver 925/1000, Ø17¼ mm, uppklippt skena, tillverkad 1962, bredd 3,5-20,5 mm, uppbyggnad 16 mm Vikt: 12,2 g