Auktion pågår nu, 67 st utrop

Träffar: 1715   « Föregående 1 2 [3] 4 5 ... 86 Nästa »

Skruvörhängen i 18K guld med odlade pärlor; från 1953. De är 16,8 mm långa och väger 2,32g. Svenska stämplar.

Skruvörhängen i 18K guld ...

Defekt smyckeur Giroxa i 14K guld med 14K band. Boett Ø 17 mm. Går ej! Bruttovikt 17,23g inkl. verk m.m.

Snygg granatcollier i förgyllt silver. Den har ställbar längd 40 / 42 cm. Kedjan är 1,5 - 4 mm bred. Mittberlocken hänger ner 30 mm. Den väger 7,88g. Springring. Stämplad 925, S & svensk importstämpel.

Snygg granatcollier i förg...

Granatring i förgyllt silver. Mittmotivet är Ø c:a 18 mm. Den är i storlek 16,75 och väger 5,46g. Stämplad 835S

Granatring i förgyllt silv...

Granatring i 18K guld.. Mittmotivet är 12 x 15 mm. Den är i storlek 15,5 och väger 4,66g. Stämplad 18K, HE & svensk importstämpel.

Granatarmband i förgyllt silver. Två stenar saknas. Det är 19 cm långt, 9,5 - 23 mm brett och väger 25,15g. Kistlås och säkerhetskedja. Stämplad 835S.

Granatarmband i förgyllt s...

Berlock i 18K guld med röda & gröna stenar. Den är 38 mm lång inkl. ögla och väger 5,8g. Stämplad 750 & svensk importstämpel.

Berlock i 18K guld med röd...

Ring i 21K guld. Den är 2,5 - 17,2 mm bred, är i storlek 18,75 och väger 3,55g. Inga synliga stämplar.

Ring i 21K guld. Den är 2,...

Ring i 18K guld med filigranmönster. Den är 2,8 - 14,2 mm bred, är i storlek 16,75 och väger 2,65g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd)

Bitsäkert hjärta i 18K guld (men ej solitt). Det är 19,6 mm långt inkl. ögla och väger 2,13g. Tillverkat 1970 av G Dahlgren & Co i Malmö.

Bitsäkert hjärta i 18K gu...

Ring i 9K guld med lila stenar. Den är 1,3 - 2,4 mm bred, är i storlek 17,25 och väger 1,22g. Stämplad K9

Berlock "skyddsängel" i 18K guld med en diamant 0,005ct; fattad i facettslipat vitt guld. Den är 16,8 mm lång inkl. ögla och väger 0,23g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd)

Berlock "skyddsängel" i 18...

Knubbigt kors i 18K guld med dold / genomgående ögla. Det är 9 x 7,2 mm och väger 0,97g. Stämplat 750 & GHA (Guldfynd)

Skrotguld: 3,99g 18K & 5,36g 23K

Ankarlänk i 18K guld; från 1973. Den är 70 cm lång, 2,8 mm bred och väger 17,19g. Springring. Svenska, otydliga stämplar & 18K.

Ankarlänk i 18K guld; frå...

Berlock "Lokalmynt för Skellefteå kommun 1000kr" i 18K guld från 1979. Den är Ø 27,1 mm och väger 12,53g.

Berlock "Lokalmynt för Ske...

Fiskbensarmband i 18K guld. Det är 18,2 cm långt, 12,3 mm brett och väger 24,25g. Kistlås. Tillverkat 1958 av Nordguld (Tor Ahlberg)  i Stockholm. Ojämnheter.

Korridorarmband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 5,3 mm brett och väger 14,9g. Kistlås. Tillverkat 1967 av Styletta Guldvaruaktiebolaget  i Stockholm.

Klackring i 18K guld med en mörkröd sten (repor). Den är 2,9 - 12,3 mm bred, är i storlek 19,75 och väger 5,67g. Tillverkad 1915 av Bernhard Hertz Aktiebolaget i Stockholm.

Mönstrad collier och armband i silver. De är 40,5 resp. 18 cm långa, 4,1 mm breda och väger 25,73g tillsammans. Stämplade ITALY, 925 och svenska importstämplar. Små ojämnheter.

Mönstrad collier och armba...