Auktion pågår nu, 327 st utrop

Träffar: 47   [1] 2 3 Nästa »

Medalj i silver: ALFRED NOBEL 1833 - 1896 / INVENTAS VITAM IUVAT EXCOLUISSE PER ARTES. Den är Ø 27,1 mm och väger 12,0g.

Medalj i silver: ALFRED NOBEL 1833 - 1896 / INVENTAS VITAM IUVAT EXCOLUISSE PER ARTES. Den är Ø 27,1 mm och väger 11,7g.

Medalj i silver i originaletui. SPQR = Senatus Populusque Romanus. Den är Ø 50 mm och väger 52,8g. Stämplad 800.

Rektangulärt fat i silver med kulfötter. Det är 125 x 77 x 20 mm och väger 64,7g. Stämplat CG. HALLBERG, kattfot, S, Stockholms stadsstämpel & O7 (1916).

Rektangulärt fat i silver ...

Tre coasters i silver. De är Ø 76,5 mm och väger 54,7g tillsammans. Stämplade GAB, Eskilstunas stadsstämpel, kattfot, S & R9 (1967) / Y9 (1973).

Tre coasters i silver. De ...

Fem skedar i silver (830/1000) i olika modeller. De är 109 - 180 mm långa och väger 101g tillsammans. Gravyrer.

Lite sockertång i silver. Den är 75 mm lång och väger 12,1g. Stämplad GEWE, Malmös stadsstämpel, kattfot, S & v8 (1947).

Lite sockertång i silver. ...

Kejsarlänksarmband i silver med kroklås. Det är 21 cm långt, 5,1 mm brett och väger 28,0g. Stämplat 925.

Kejsarlänksarmband i silve...

Vristlänk "singapore" i 18K guld. Den är 23,5 cm lång, 2,5 mm bred och väger 2,9g. Springring. Från Balestra. Stämplad 750 & GFAB (Guldfynd).

Vristlänk "singapore" i 18...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 57 cm lång, 1,3 mm bred och väger 3,1g. Trött springring. Nött / ojämn. Svensk importstämpel & 750.

Halvstelt armband i matterat rött & högblankt vitt guld 18K. Det är 18,5 cm långt, 8,5 mm brett och väger 24,1g. Kistlås med detaljer i vitt guld. Svensk importstämpel & 18K.

Berlock "delfin" i 18K guld. Den är 15,5 mm lång inkl. ögla och väger 0,4g. Italienska stämplar & 750.

Berlock "hästhuvud" i 18K guld. Den är 20,7 mm lång inkl. ögla och väger 0,9g. Stämplad 18K.

Berlock "hästhuvud" i 18K ...

Berlock "litet hjärta" i 18K guld. Den är 10,7 mm lång inkl. ögla och väger 0,2g. Stämplad 750.

Berlock "litet hjärta" i 1...

Berlock "E" i 18K guld. Den är 13 mm lång inkl. ögla och väger 0,2g. Stämplad SGP 18K 750.

Ring i 21K guld med olikfärgade stenar (en saknas). Den är 1,6 - 8,4 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,5g. Stämplad 21K.

Ring i 21K guld med olikfä...

Ring i 21K guld. Den är 2,4 - 8,3 mm bred, är i storlek 17,25 och väger 1,9g. Stämplad SVP & 21K.

Ring i 21K guld. Den är 2,...

Bismarkarmband i 18K guld med en berlock. Det är 18,5 cm långt, 6,8 mm brett och väger 17,2g. Kistlås. Tillverkat 1962 av Andrens Guldvaror i Köping. Kattfot.

Herrur Certina i 14K guld med läderband (original). Boett Ø 33,5 mm. Gravyr: Skellefteås vapen. Safirglas. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Framstår oanvänd.

Herrur Tissot i 14K guld med läderband (original). Boett Ø 33,6 mm utan gravyr. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Plexiglas.

[1] 2 3 Nästa »