Träffar: 44   [1] 2 3 Nästa »

Alliansring i 18K guld med fem briljanter á 0,10ct (P). Den är 3,6 mm bred, är i storlek 15¼ och väger 3,4g. Från Schalins. Stämplad 18K & kattfot. Stenstorleken 0,50 & P ingraverat. Gravyr.

Coolt herrur Olma Chronographe Incabloc i stål med läderband. Repigt plexiglas med smånötningar vid sjuans index & mellan elvan och tolvan. Boett Ø 38 mm med smårepor efter normalt bruk. Ref. 2250. 1970-tal? Bruttovikt 70g.

Slät ring i 18K guld. Den är 6 mm bred, är i storlek 16½ och väger 7,9g. Från Schalins. Kupad insida. Gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

Ring i 18K guld med en mjölkvit sten. Den är 2,6 - 8,9 mm bred, är i storlek 18¼ och väger 2,8g. Tillverkad 1964 av G Dahlgren & Co. i Malmö. Kattfot.

Ring i 18K guld med en mjö...

Defekta / graverade smycken 18K 11,2g.

Matchande collier & armband i 21K guld. Colliern är 45 cm lång, 6,8 mm bred, hänger ner 54 mm och har springring. Armbandet är 6,8 - 5,5 mm brett. Båda har karbinhakar. Stämplade 21K. De väger 30,3g tillsammans. Små ojämnheter.

Hängande krokörhängen i 21K guld. De är totalt 64 mm långa och väger 5,6g. Stämplade 21K.

Hängande krokörhängen i ...

Ring i 21K guld. Den är 2,7 - 12,7 mm bred, är i storlek 18½ och väger 3,3g. Stämplad 21k.

Ring i 21K guld. Den är 2,...

Armband i 21K guld. Det har ställbar längd 16 - 18,5 cm, är 4 - 17 mm brett och väger 7,1g. Springring. Små ojämnheter.

Ring i 21K guld. Den är 3,3 - 36,5 mm bred, är i storlek 18½ och väger 5,3g. Otydligt stämplad.

Ring i 21K guld. Den är 3,...

Ring i 21K guld med en röd sten. Den är 2,4 - 12 mm bred, är i storlek 17¾ och väger 3,9g. Oläsliga stämplar. En klo är skadad- stenen är fastlimmad.

Ring i 21K guld med en röd...

Berlock i 21K guld. Den är 32,5 mm lång inkl. ögla och väger 1,4g. Stämplad 21K. Ojämnheter.

Berlock i 21K guld. Den är...

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 46 cm lång, 3,7 - 6,8 mm bred och väger 16,2g. Kistlås. Stämplad CGAB ( Clareus Guldsmeds AB), 18K, 750 & kattfot. Mörk i färgen- går inte att tvätta bort.

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 46 cm lång, 3,7 - 6,2 mm bred och väger 11,9g. Kistlås. Stämplad TBG (Bergmans Guldvaror i Arboga), 18K & kattfot.

Mormorscreoler i 18K guld. De är 20,6 mm långa, 3,8 mm breda nertill och väger 2,2g. Stämplade IPO, 18K & kattfot.

Ring i 18K guld med en diamant c:a 0,005ct. Den är 2,1 - 3,6 mm bred, är i storlek 18¾ och väger 2,0g. Stämplad GFAB (Guldfynd), 18K & kattfot.

Damur Tissot i 18K guld med vikskadat band. Boett Ø 17,3 mm. Manuellt urverk. Safirglas. Ställbar längd c:a 16,5 / 17 cm. Viklås. Bruttovikt 22,6g inkl. verk & allt.

Caméring i 18K guld med madonnamotiv. Motivet är 21 x 15,7 mm. Den är 3,6 mm bred, är i storlek 17¼ och väger 4,6g BTO. stämplad CLÅ (Bo Åström), Piteås stadsstämpel, 18K, kattfot & U8 (1946).

Caméring i 18K guld med ma...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 43,5 cm lång, 1,5 mm bred och väger 4,2g. Springring. Stämplad GHA (Guldfynd) & 750.

Berlock "C" i 18K guld. Den är 21 mm lång inkl. ögla och väger 0,5g. Stämplad GFAB Guldfynd) & 750.

[1] 2 3 Nästa »