Auktion pågår nu, 58 st utrop

Träffar: 53   [1] 2 3 Nästa »

Berlock i silver med en bergkristall med tillhörande stavkedja. Berlocken är 45,7 mm lång inkl. ögla. Den är stämplad Stigbert, HE (Heribert Engelbert), kattfot, Stockholmsstadsstämpel, S & U8 = 1946). Kedjan är 48,5 cm lång och 1,8 mm bred. Den har samma stämplar som berlocken men är från 1947. Springring. De väger 17,5g tillsammans.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 14,2 mm brett och väger 30,82g. Kistlås. Tillverkat 1965 av Svenska Guldvaruaktiebolaget i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20 cm långt, 5,8 mm brett och väger 6,73g. Kistlås. Tillverkat 1959 av Anetoft & Persson Guldsmedsfirma i Bandhagen. Nött.

X-länksarmband i 18K guld....

Pansarkedja i 18K guld. Den är 48,5 cm lång, 1,1 mm bred och väger 1,93g. Springring. Svenska stämplar.

Vacker caméberlock i 18K guld. Den är 38,6 mm lång inkl. ögla och väger 4,35g. Tillverkad 1950 av Hallbergs Guldsmedsbolag  i Köping.

Vacker caméberlock i 18K g...

Mönstrad medaljong / fotogömma i 18K guld; från 1948. Den är Ø 22,7 mm och väger 4,66g. Liten ojämnhet på baksidan. Oläslig tillverkarstämpel.

Mönstrad medaljong / foto...

Mönstrad ring i 14K guld. Den är 7,2 mm bred, är i storlek 18 och väger 8,01g. Stämplad 14K

Mönstrad ring i 14K guld. ...

Ring i 18K guld med en bergkristall (nött). Den är 2- 7,95 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 4,21g. Tillverkad 1947 av Guldvaruhuset Aktiebolag i Stockholm. Ojämn skena.

Ring i 18K guld med en ljust lila sten (nött). Den är 2,8 - 9,6 mm bred, är i storlek 16 och väger 2,36g. Stämplad 18K

Ring i vitt guld 18K med en briljant 0,16ct (c:a W-si). Den är 1,44 - 5,6 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,75g. Stämplad GFAB, svensk importstämpel, 18K & K10 (1984)

Ring i 18K guld med en briljant 0,07ct. Den är 1,2 - 3,9 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,55g. Tillverkad 1959 av G Dahlgren & Co i Malmö. Nött- fattningen behöver ses över.

Ring i 18K guld med en briljant 0,03ct. Den är 1,9 - 3,6 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,69g. Stämplad GFAB, I10 (1983) och stenstorleken.

Ring i 18K guld med tre diamanter á c:a 0,01ct. Den är 2 - 4 mm bred, är i storlek 18 och väger 2,17g. Stämplad JLN, Sollefteås stadsstämpel, kattfot, 18K & en otydlig årsstämpel. Gravyrrest.

Örhängen i vitt guld 18K med två diamanter á 0,01ct. De är Ø 5 mm och väger 1,44g. Stämplade 750 & importstämpel på snurrebussarna.

Örhängen i vitt guld 18K ...

Örhängen i 18K guld. De är 14 x 11 mm och väger 1,58g. Stämplade 18K & svensk importstämpel på snurrebussarna.

Örhängen i 18K guld. De ...

Odlad, doserad pärlcollier med silverlås. Den är 52 cm lång. Pärlorna är 3 - 7,6 mm (saltvatten). Vikt: 0 g

Odlad, doserad pärlcollier...

Damur Certina i 18K guld med 18K band. Boett Ø 17,2 mm. Ställbar längd 16,5 /16,8 cm. Viklås med säkerhetskedja. Safirglas. Manuellt urverk- går, men ingen funktionsgaranti! Bruttovikt 26,78g inkl. verk m.m.

Damur Certina i 18K guld utan band. Safirglas. Boett Ø 22mm. Manuellt urverk- går, men ingen funktionsgaranti! Bruttovikt 14,06g inkl. verk m.m.

Skrotguld 18K 22,06g

Skrotguld 18K 22,06g

Hjärta i 18K guld. Det är 14,5 mm långt inkl. ögla och väger 0,41g. Svenska stämplar.

Hjärta i 18K guld. Det är...

Träffar: 53   [1] 2 3 Nästa »