Auktion pågår nu, 271 st utrop

Träffar: 58   [1] 2 3 Nästa »

Herrur Omega Seamaster guld på stål utan band. Boett Ø 35,3 mm. Separat sekundvisare. Repigt/ sprucket plexiglas (ej original). Bytt krona (ej original). Manuellt urverk. Ej öppnad. Går, men inte testad under nån längre tid. Repor / småskavanker.

Ring i 18K guld med facettslipad, genombruten blomdekor. Den är 3,7 - 23,4 mm bred, sticker upp 12,5 mm från fingret, är i storlek 16,5 och väger 9,4g. Stämplad tAJ, 18K & A555.

Slät ring i 18K guld. Den är 4,2 mm bred, är i storlek 19,25 och väger 3,5g. Gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

Ihålig figarokedja i 18K guld utan lås. Den är 54 cm lång, 8 mm bred och väger 34,1g. Inga synliga stämplar. Missfärgade delar, bucklor.

Ihålig figarokedja i 18K g...

Ring i vitt guld 18K med en briljant 0,12ct. Den är 1,6 - 3,6 mm bred, är i storlek 18,25 och väger 2,1g. Otydlig tillverkarstämpel ?GS, Göteborgs stadsstämpel, kattfot, 18K & T10 (1993). Stenstorleken ingraverad.

Veneziakedja i vitt guld 18K utan lås. Den är 42 cm lång, 1,1 mm bred och väger 3,7g. Svensk importstämpel & 18K.

Defekt kedja 18K 2,2g.

Defekt kedja 18K 2,2g.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 17,5 cm långt, 6,2 mm brett och väger 6,6g. Kistlås. Stämplat TC (Clareus Guldsmeds AB), Stockholms stadsstämpel, 18K & kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Ring i 18K guld med en knallröd sten. Den är 1,4 - 5,2 mm bred, är i storlek 16 och väger 2,3g. Tillverkad av G Dahlgren & Co. i Malmö. Stämplad 18K, kattfot & otydlig årsstämpel K7 (1912)?.

Ring i 18K guld med tre vita stenar. Den är 2,6 - 4,2 mm bred, är i storlek 18,5 och väger 2,3g. Tillverkad 1959 av Ceson Guldvaru AB i Göteborg. Kattfot.

Skruvörhängen "löv" i 18K guld. Motiven är 18,9 x 10,2 mm och de väger 2,0g. Stämplade GD&Co, 18K & kattfot.

Skruvörhängen "löv" i 18...

Diverse defekta smycken: 4,0g 14K, 1,9g 18K & 8,0g 23K

Ring i vitt & rött guld 18K med en briljant 0,15ct; sitter löst i fattningen och borde ses över. Den är 2,1 - 4,7 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 3,5g. Stämplad 18K & kattfot.

Ring i vitt & rött guld 18...

Pansarkedja i 18K guld. Den är 45 cm lång, 1,6 mm bred och väger 4,5g. Springring. Svensk importstämpel & 750.

Halvstel kedja i 18K guld. Den är 42 cm lång2,7 mm bred och väger 4,2g. Springring. Stämplad Balestra, IPO, 750 & svensk importstämpel.

Ring i 18K guld med en lila sten. Den är 3,0 - 10,7 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 2,7g. Svensk importstämpel & 18K.

Mormorscroler i 18K guld. De är 21,2 mm långa, 4,3 mm breda nertill och väger 2,4g. Tillverkade av Alton i Falköping. Kattfot.

Berlock "hjärta" i 18K  guld. Den är 16,5 mm lång inkl. ögla och väger 0,9g. Otydlig tillverkarstämpel, 750 & F10.

Berlock "hjärta" i 18K gu...

Slät ring i 18K guld. Den är 5,9 mm bred, är i storlek 17,25 och väger 7,6g. Stämplad JLN, Sollefteås stadsstämpel, kattfot 18K & E10 (1979). Ingen gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

Slät, ihålig ring i 18K guld. Den är 5,7 mm bred, är i storlek 19,25 och väger 2,6g. Stämplad JH (Johan Hanson), kattfot, 18K, Umeås stadsstämpel & Q6 (1894). Gravyr- ojämnheter på insidan.

Slät, ihålig ring i 18K g...

[1] 2 3 Nästa »