Auktion pågår nu, 148 st utrop

Träffar: 50   [1] 2 3 Nästa »

Minnesmedalj "CARL XVI GUSTAF SVERIGES KONUNG / 30 ÅR 30 APRIL 1976" i 18K guld. Ø 40 mm. 55,6g. Nr 011/500. Stämplad SPORR, kattfot, 18K & B10.

Lapponia: armband i silver. Det är 18 cm långt, 4,2 - 6,6 mm brett och väger 19,2g. Dolt lås. Finska kontrollstämplar, 925, M8 (1989) & LAPPONIA.

Ankarlänk i 18K guld. Den är 53 cm lång, 1,8 mm bred och väger 6,4g. Lite trött springring. Från Unoaerre. Italiensk tillverkarstämpel, 750 & svensk importstämpel.

Ankarlänk i 18K guld. Den...

Diverse defekta / graverade smycken 18K 9,4g.

Rak ring i vitt guld 18K med nio diamanter á c:a 0,03ct. Den är i storlek 18½, är 3,3 mm bred och väger 4,5g. Tillverkad 1972 av Huskvarna Guldsmedsverkstad. Kattfot. Gravyr.

Defekt armband 14K 1,7g.

Defekt armband 14K 1,7g.

Klackring i 14K guld med en svart sten (repig). Den är 3,8 - 16,8 mm bred, är i storlek 18¼ och väger 3,9g. Finska kontrollstämplar.

Patricia i silver: tolv mockaskedar (102 mm). Samtliga från MEMA. Totalt 148,2g 830/1000. Bruksskick.

Pansarkedja i 18K guld. Den är 44,5 cm lång, 1,1 mm bred och väger 2,2g. Springring. Från Balestra. Svensk importstämpel & 750.

Berlock "boll" i 18K guld. Den är Ø 10 mm och väger 0,9g. Ojämnheter.

Herrur "Eternamatic 17 jewels" i 14K guld med doubléflexiband. Boett Ø 33 mm med personlig gravyr från 1962. Automat. Gulnad urtavla. Datum. Plastglas. Originaletui.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 13 mm brett och väger 14,8g. Kistlås. Tillverkat 1967 av Ädelsmycken Aktiebolag  i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Öppningsbar, slät armring i 18K guld. Den är 6,8 mm bred, har ett innermått på 18cm och väger 14,6g. Kistlås & säkerhetsåtta. Italiensk tillverkarstämpel, 750 & svensk importstämpel. Små ojämnheter.

Öppningsbar, slät armring...

Ring i rött & vitt guld med fem diamanter á 0,02ct i 18K guld. Den är 4,3 mm bred, är i storlek 17 och väger 4,5g. Tillverkad 1968 av Örneus Guldsmedja i Stockholm. Stenstorleken ingraverad.

Ring i rött & vitt guld me...

Smyckeur Certina i 18K guld med 18K band. Boett Ø 18,6 mm. Safirglas. Manuellt urverk. Totallängd 16 cm. Bruttovikt 19,0g inkl. verk & allt.

Mynt "UNITED STATES OF AMERICA FIVE DOLLARS / "LIBERTY 1911" (Indian Head) 8,3g 21,6K Ø 21,4 mm.

Kantslipad veneziakedja i vitt guld 18K. Den är 40,5 cm lång, 1,3 mm bred och väger 5,2g. Springring. Svensk importstämpel & 18K.

Berlock i vitt guld 18K med en diamant c:a 0,03ct. Den är 16 mm lång inkl. ögla och väger 1,2g. Svensk importstämpel & 18K.

Ring i vitt guld 18K med 10 diamanter om totalt 0,15ctv enligt gravyr. Den är 3 mm bred, är i storlek 16¾ och väger 3,2g. Kattfot. Gravyr.

Ring i vitt guld 18K med en diamant 0,14ct enligt gravyr. Den är 1,7 - 3,7 mm bred, är i storlek 16 och väger 1,9g. Tillverkad 1961 av J Petterssons Eftr Juvelerar AB i Stockholm. Kattfot.

[1] 2 3 Nästa »