Auktion pågår nu, 262 st utrop

Träffar: 108   [1] 2 3 ... 6 Nästa »

Olga i äkta silver (830/1000): 12 bordsgafflar (9 st 177 mm från GAB & 3 st 182 mm från CGH), 12 bordsknivar med rostfria blad ( 1 st 220 mm & 11 st 210 mm; från GAB) och 12 bordsskedar (4 st 182 mm från CGH & 8 st 180 mm från GAB). Gafflarna & skedarna väger 1130g tillsammans. Knivarna väger 870g BTO. 1960-tal. Normalt bruksskick.

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): 19 smörgåsgafflar (148 mm) och 17 smörgåsknivar med rostfria blad (177 mm). Gafflarna väger 392g. Knivarna väger 697g BTO.  GAB från 1960-talet. Normalt bruksskick.

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000):  tretton bordsskedar (180 mm). GAB & CGH från 1950-60-talen. De väger 650g tillsammans. Normalt bruksskick.

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): tretton efterrättsskedar (160 mm). GAB från 1970-talet. De väger 450g tillsammans. Normalt bruksskick.

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): två teskedar (140 mm). GAB från 1973. De väger 46g tillsammans. Normalt bruksskick

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): tretton kaffeskedar (12 st 123 mm & en 126 mm). CGH & GAB från 1960-70-talen. De väger 211g. Normalt bruksskick.

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): tolv bakelsegafflar (145 mm). GAB & CGH. De väger 345g tillsammans. Normalt bruksskick

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): såsslev med förgyllt insida. Den är 173 mm lång och väger 50,2g. GAB från 1974. Normalt bruksskick

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): Osthyvel med rostfritt blad. Den är 224 mm lång och väger 91g BTO. GAB från 1989. Normalt bruksskick

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): två smörknivar med rostfria blad (166 mm). GAB från 1980. De väger 69g BTO. Normalt bruksskick

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): tre smörknivar med rostfria blad (166 mm). GAB från 1973. De väger 141g BTO. Normalt bruksskick.

Olga i äkta silver (830/10...

Olga i äkta silver (830/1000): stor soppslev  (c:a 370 mm). Stämplad U4 (1850), Stockholms stadsstämpel, kattfot & MÖLLENBORG. Den väger 220g. Normalt bruksskick.

Olga i äkta silver (830/10...

Disa i äkta silver (830/1000): tolv kaffeskedar (120 mm). MGAB. Olika årtal. De väger 168g tillsammans. Normalt bruksskick

Disa i äkta silver (830/10...

Chippendale i äkta silver (830/1000): nio kaffeskedar (120 mm). GAB från 1940-50-talen. De väger 113g tillsammans. Normalt bruksskick

Chippendale i äkta silver ...

Hallbergs Chippendale (utg. modell) i äkta silver (830/1000): tolv efterrättsgafflar (140 mm). CGH från 1944. De väger 267g tillsammans. Normalt bruksskick.

Tornedal i äkta silver (830/1000): uppläggningssked (228 mm) samt en uppläggningsgaffel (215 mm). Båda stämplade HANDSMIDE, COP (CO Persson), Haparandas stadsstämpel, 830, kattfot, S & F10 (1980). De väger 118g tillsammans. Normalt bruksskick.

Tornedal i äkta silver (83...

Tornedal i äkta silver (830/1000): soppslev (285 mm) Stämplad HANDSMIDE, COP (CO Persson), Haparandas stadsstämpel, 830, kattfot, S & F10 (1980). Den väger 135g. Normalt bruksskick.

Tornedal i äkta silver (83...

Tornedal i äkta silver (830/1000): tårtspade (222 mm) Stämplad HANDSMIDE, COP (CO Persson), Haparandas stadsstämpel, 830, kattfot, S & F10 (1980). Den väger 56g. Normalt bruksskick..

Tornedal i äkta silver (83...

Empire (utg. modell) i äkta silver: matsked (210 mm). Tillverkad 1904 av GAB. Den väger 69,3g. Normalt bruksskick

Empire (utg. modell) i äkt...

Diverse silver (830/1000); udda, graverat, defekt c:a 380g nto

[1] 2 3 ... 6 Nästa »