Träffar: 111   [1] 2 3 ... 6 Nästa »

Brett fantasiarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 28,8 mm brett och väger 85,2g. Kistlås. Tillverkat 1965 av Svenska Guldvaruaktiebolaget (Trygve Berghman) i Stockholm. Fint skick!

Thai: collier i 23K guld. Den är 62 cm lång, 2,7 mm bred och väger 30,4g (2 baht). Kroklås.

Armband i silver med rosa stenar (rosa safirer?). Det är 18,5 cm långt, 6,3 mm brett och väger 23,0g. Kistlås. Stämplat 925.

Berlock i silver med rosa stenar (rosa safirer?) samt fyra vita opaler. Den är 26 mm lång inkl. ögla och väger 3,67g. Stämplad 925.

Armband i silver med safirer och cubic zirconia. Det är 18,8 cm långt, 5,4 mm brett och väger 13,5g. Kistlås. Inga stämplar.

Berlock i silver med safirer samt fyra vita opaler. Den är 26 mm lång inkl. ögla och väger 3,64g. Stämplad 925.

Ring i silver med safirer. Den är 4 - 11,2 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 7,11g. Oläslig stämpel.

Set i 21K guld: berlock (Ø 17,7 mm), krokörhängen (43 mm långa/ ojämna krokar) samt en ring med ställbar storlek (klämskadad / ojämn / nu i storlek c:a 18,5).  De väger 10,55g tillsammans. Oläsliga stämplar.

Set i 21K guld: berlock (Ø...

Kedja i 21K guld. Den är 47,5 cm lång, 3 mm bred och väger 7,91g. Springring. Stämplad 875.

Kedja i 21K guld. Den är 4...

Collier i 21K guld. Den är 42 cm lång, 2,2 mm bred och väger 12,9g. Den hänger ner 40 mm. Karbinhake. Stämplad 21K

Collier i 21K guld. Den är...

Skrotguld 21K 4,81g

Skrotguld 21K 4,81g

Herrur Certina i 18K guld med doubléband. Boett Ø 33,6 mm med gravyr. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Ingen funktionsgaranti. Repigt plexiglas.

Klackring i 18K guld med en cubic zirconia. Fylld baksida (ihålig). Den är 3 - 11,1 mm bred, är i storlek 21 och väger 5,3g. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Lite ojämn skena.

Skrotguld 18K 14,0g

Skrotguld 18K 14,0g

Ring i 18K guld med en vit sten. Den är 4,9 - 14 mm bred, är i storlek 18 och väger 4,59g. Tillverkad 1970 av Hedbergs Guld  i Dalsjöfors

Pansarkedja i 18K guld. Den är 50 cm lång, 1,8 mm bred och väger 6,2g. Springring. Stämplad 750 & GHA (Guldfynd). Fint skick!

Skrotguld 18K 1,51g

Skrotguld 18K 1,51g

X-länksarmband i 18K guld. Det är 20,3 cm långt, 6,6 mm brett och väger 10,35g. Kistlås. Tillverkat av Kedjeguld Köping AB. Kattfot. Nött.

X-länksarmband i 18K guld....

Bismarkarmband i 18K guld med två berlocker (och en ledig ögla). Kistlås. Det är 20 cm långt, 5,9 mm brett och väger 14,02g. Tillverkat 1967 av Bergmans Guldvaror  i Arboga.

Bismarkarmband i 18K guld. Det är 20,5 cm långt, 8,27 mm brett och väger 24,52g. Kistlås. Tillverkat av Bergmans Guldvaror  i Arboga.