Träffar: 159   « Föregående 1 ... 3 4 [5] 6 7 8 Nästa »

Litografi "Gamla elverket i Umeå" av KG Stenlund. Nr. 31/495; signerad med blyerts. Bildyta 24 x 37,5 cm. Ramens yttermått 40 x 52. Små stötmärken på ramen. Skickas ej- endast avhämtning på kontoret i Umeå.

Litografi "Energicentrum i Klabböle" av KG Stenlund. Nr. 54/400; signerad med blyerts. Bildyta 24 x 37,5 cm. Ramens yttermått 40 x 52. Skickas ej- endast avhämtning på kontoret i Umeå.

Litografi "Smörasken i Umeå" av KG Stenlund. Nr. 402/500; signerad med blyerts. Bildyta 24 x 37,5 cm. Ramens yttermått 40 x 52. Skickas ej- endast avhämtning på kontoret i Umeå.

Litografi "Smörasken i Um...

Snygg ring i vitt guld 18K med briljanter 2 x 0,23ct & 12 x 0,05ct; enligt gravyr 0.46 / 0.60 TW-vvs. Den är 3,6 - 10,9 mm bred, är i storlek 18 och väger 6,4g. Tillverkad 1981 av  Kaplans Safir AB i Stockholm. Kattfot.

Ihåligt pansararmband i 18K guld med platta (ojämnhet mitt på; som att man slagit emot en bordskant). Det är 21 cm långt, 12,2 - 13 mm brett och väger 46,9g. Kistlås. Italiensk stämpel, 18K & svensk importstämpel. Ser ut att väga minst tre  gånger mer än den gör.

Ihåligt pansararmband i 18...

Herrur Martel i 14K guld med doubléband. Boett Ø 35 mm. Manuellt urverk- går, men knärtar vid uppdragning. Anfrätta visare. Repigt plexiglas.

Defekt fickur i 14K guld; går ej! Ø 50 mm. Bruttovikt 78,9g.

Defekt fickur i 14K guld; ...

Ring i 14K guld med en röd sten & svart dekor (skavanker). Den är 2,8 - 11,7 mm bred, är i storlek 18¾ och väger 3,7g. Stämplad Kt14.

Ring i 14K guld med en röd...

Ring i 18K guld med en 7,1 mm´s cubic zirconia. Den är 3 - 10 mm bred, är i storlek 20¾ och väger 3,4g. Svensk importstämpel & 18k.

Klackring i 18K guld med en hematit (repig, nött i fattningen). Den är 3 - 12,3 mm bred, är i storlek 20¾ och väger 7,0g. 18K & kattfot.

Klackring i 18K guld med en onyx. Den är 3 - 12,5 mm bred, är i storlek 19 och väger 3,5g. Oval / ojämn skena. 18K & kattfot.

Ring i 21K guld med cubic zirconia (två saknas). Den är 2,1 - 17,7 mm bred, är i storlek 20¾ och väger 7,7g. Stämplad 21K.

Mönstrad ring i 21K guld. Den är 3,9 - 13,5 mm bred, är i storlek 18½ och väger 3,8g. Stämplad ITJ 21K.

Mönstrad ring i 21K guld. ...

Två förlovningsringar 18K 6,5g. Gravyrer.

Två förlovningsringar 18K...

Ring i 18K guld med en roligt slipad vit sten (nötta facettkanter, sitter lite löst i fattningen men far ingenstans). Den är 4,6 - 13,2 mm bred, är i storlek 17 och väger 7,3g. Tillverkad 1962 av  Ljungström Guldvarufabrik AB  i Stockholm. Kattfot.

Berlock i 18K guld med en droppslipad ametist & en diamant 0,005ct; fattad i vitt guld. Den är 22,4 mm lång inkl. ögla och väger 3,6g. Svensk importstämpel & 750.

Slät ring i vitt guld 18K. Den är 4 mm bred, är i storlek 21¼ och väger 5,9g. Kupad insida. Från Schalins. Ingen gravyr.

Slät ring i vitt guld 18K....

Slät ring i 18K guld. Den är 5 mm bred, är i storlek 20½ och väger 5,9g. Från Schalins. Ingen gravyr.

Slät ring i 18K guld. Den...

Veneziakedja i 18K guld. Den är 45 cm lång, 1,1 mm bred och väger 3,6g. Springring. Från Balestra. Svensk importstämpel & 750.

Krokörhängen i 21K guld med facettslipade kulor. De är 47 mm långa och väger 3,3g.

Krokörhängen i 21K guld m...