Auktion pågår nu, 133 st utrop

Träffar: 3901   « Föregående 1 ... 54 55 [56] 57 58 ... 196 Nästa »

Skål, Marimekko för Iittala, etikettmärkt samt mäkt undertill, klarglas, höjd 12cm, smärre slitage.  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66240

Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:08:00

Ett par ljusstakar, Nils Modéus, Jönköping år 2006, signerade, höjd: 30mm, bredd: 70mm, smärre bruksslitage, 925/1000 silver.  Vikt: 55,9 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66241

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:08:30

Skål, Verna Iittala, tonat glas, mäkt undertill samt med etikett, 9cm, smärre slitage.  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66242

75 kr

Budledare: aga2017 Antal bud: 1

Stänger: 2026-01-14 20:09:00

Ljuslykta, Kivi, Heikki Orvola, Marimekko, för Iittala, frostat glas, Höjd 6 cm, etikettmärkt, slitage, märken.   Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66243

Stänger: 2026-01-14 20:09:30

Pokal med mönsterdekor, monogramgravyr, höjd: 10,5cm, bredd: 5,5 - 8,5cm, C.G.Hallberg, Stockholm år 1900,  bruksslitage, ojämnheter, bucklor, silver.  Vikt: 96,7 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66244

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:10:00

Sked med nielloarbete ryska stämplar daterad år 1843, troligen tillverkad av Viktor Vasilyevich Savinsky, Moskva, förgylld insida, längd 177mm, bredd 33mm,  kraftigt slitage på niellodekoren samt förgyllning, silver vikt: 79,3g Vikt: 79,3 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66245

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:10:30

Fat, förgylld dekor, Ø16cm, Hallbergs Guldsmeds Ab C G, Stockholm år 1926, gravyr, bruksslitage, silver.  Vikt: 100 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66246

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:11:00

Tavla, filmcell ur "Pelle Svanslös", Team Film, bildyta ca 18,5x29,5 cm, ej examinerad ur ram.

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66247

500 kr

Budledare: krisnal Antal bud: 5

Konst & antikviteter / Måleri Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:11:30

Tavla, filmcell ur "Pelle Svanslös", Team Film, bildyta ca 19,5x29,5 cm, ej examinerad ur ram. Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66248

Stänger: 2026-01-14 20:12:00

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66249

400 kr

Stänger: 2026-01-14 20:12:30

Tavla, filmcell ur "Pelle Svanslös", Team Film, bildyta ca 19,5x30 cm, ej examinerad ur ram.

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66250

400 kr

Stänger: 2026-01-14 20:13:00

Flasköppnare/kapsylöppnare med myntliknande föremål, höjd 76mm, bredd 49mm, silver 900/1000 Vikt: 83 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66251

1 200 kr

Budledare: promis Antal bud: 1

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:13:30

Etui med monogram, träinredning och fylld botten, ca 17,5x4x11cm, slitage, del saknas vid front, svenska importsämplar, silver, bruttovikt 454,3g Vikt: 0 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66252

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:14:00

Sex bägare, monogramgravyr, invändigt förgyllda, höjd: 5cm, bredd: 4,5cm, Reibing N, Stockholm år 1948, silver.  Vikt: 220,9 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66253

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:14:30

Tio bordsskedar, Rosenholm, GAB, längd ca 18cm, slitage, 830/1000 silver. Vikt: 416,5 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66254

5 600 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:15:00

Tio bordsskedar, Rosenholm, GAB, längd ca 18cm, slitage, 830/1000 silver. Vikt: 421,6 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66255

5 600 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:15:30

Cigarettetui med dekor av fåglar samt blommor, invändig gravyr, förgylld insida, gummiband invändigt, silver 830/1000 Vikt: 116,6 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66256

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:16:00

Elva bordsgafflar, Rosenholm, GAB, längd ca 17,5cm, slitage, 830/1000 silver. Vikt: 437,1 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66257

5 800 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:16:30

Tolv kaffeskedar, Rosenholm, GAB, längd ca 12cm, slitage, 830/1000 silver. Vikt: 195,4 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66258

2 600 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:17:00

Åtta förrättsgafflar, Rosenholm, GAB, längd ca 14cm, slitage, 830/1000 silver. Vikt: 157,6 g

Auktionsnummer: SE1.20260114.A66259

2 100 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2026-01-14 20:17:30