Auktion pågår nu, 4 st utrop

Träffar: 2228   « Föregående 1 ... 85 86 [87] 88 89 ... 112 Nästa »

Halskedja Bismarck, 18K guld, doserad modell, N S E Guldvaru Aktiebolag, längd 43,0 cm, bredd 3-4 mm, något missfärgad Vikt: 4,9 g

Auktionsnummer: SE74.20191001.A5382

Smycken; halskedjor   Kristianstad

Stänger: 2019-10-01 20:12:30

Sedel, Ming dynastin, utför på papper från mullbärsbark, stämplad med rött sigill från kejsaren Hung-Wu 1368-1399, ca 34x22cm, ramad Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10671

Övrigt   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:00:00

Pokal med lock Borgila, 1938, höjd 18,5cm, sterlingsilver Vikt: 659,5 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10673

Aktuellt bud:

4 000 kr

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:00:30

Skål Georg Jensen, modell 414, höjd 8cm, Ø15,5cm, silver 925/1000 Vikt: 204,1 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10675

Aktuellt bud:

2 000 kr

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:01:00

Skål Georg Jensen, modell 414C, höjd 10,5cm, Ø22cm, silver 925/1000 Vikt: 408,3 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10676

Aktuellt bud:

3 500 kr

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:01:30

Skål Georg Jensen, modell 414C, höjd 10,5cm, Ø22cm, silver 925/1000 Vikt: 389 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10677

Aktuellt bud:

3 500 kr

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:02:00

2 Skålar Georg Jensen, modell 42, 1900-tal (ena stämplad 1918), svenska importstämplar, höjd 5,5cm , bredd 12cm, silver 830/1000 Vikt: 243,9 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10680

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:02:30

Skål Georg Jensen, modell 17, höjd 10cm, Ø11,2cm, silver 925/1000 Vikt: 162,3 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10681

Aktuellt bud:

2 000 kr

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:03:00

Bordständare Georg Jensen, modell 12 (alternativt 13, otydlig stämpel), stämplad 1918, svenska importstämplar GABF, höjd 8,5cm, längd 13cm, silver 830/1000 Vikt: 176,4 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10683

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:03:30

Skrin med lock Georg Jensen, modell 89, svenska importstämplar GABF, insats i trä, BxHxD 13,5cmx4,8x9,8cm, silver 830/1000 Vikt: 349,3 g

Auktionsnummer: SE1.20191002.A10684

Silverföremål   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:04:00

Glaspokal, höjd 25cm, proveniensbrev, togs som krigsbyte i Prag 1648.
 Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20191002.A14452

Konst/konsthantverk   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:05:00

Ogiltiga sedlar : 2st- 500sedlar, 15st-100-sedlar, 5st-50sedlar, 17st 50-sedlar, 5st-100sedlar, allt i pärm, ca 1930tal-1980tal

Auktionsnummer: SE1.20191002.A19348

Övrigt   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:05:30

Etsning, Jim Dine, Haircut, 67/75, år 1972, bildyta ca 54x50cm, signerad, oramad. Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE1.20191002.A25121

Konst/konsthantverk   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:06:30

Litografi, Jim Dine, Winter Tool, 73/100, år 1973, ca 70x55cm, signerad, oramad. Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE1.20191002.A25122

Konst/konsthantverk   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:07:00

Tavla, Erling Ärlingsson, olja på duk, 1974, Jonsbol Fränsta, ca 58x64cm  Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20191002.A25478

Konst/konsthantverk   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:07:30

Ett par kandelabrar i mässing, Gusums Bruk, höjd ca 49cm Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Auktionsnummer: SE1.20191002.A29312

Övrigt   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:08:00

Tavla, handkolorerat koppartryck, Erik Dahlberg, Westrås, ur Suecia Antiqua et Hodierna, bildyta 14x27cm, missfärgad kartong, nagg på ram

Auktionsnummer: SE1.20191002.A29604

Konst/konsthantverk   Östermalm

Stänger: 2019-10-02 19:08:30