Auktion pågår nu, 89 st utrop

Träffar: 3163   « Föregående 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 159 Nästa »

Armband med odlade sötvattenpärlor treradigt 20cm med lås i förgyllt silver  Vikt: 11,3 g

Armband med odlade sötvatt...

Collier med odlade sötvattenpärlor treradigt 42cm med lås i förgyllt silver  Vikt: 18,4 g

Collier med odlade sötvatt...

2st Hattnålar/kravattnålar, en troligen med granater samt en med pärlemo/pärlikande material, med etui

2st Hattnålar/kravattnåla...

Diverse guld, defekt, med sten 14K Vikt: 22,5 g

Kedja Pansar 46,5cm bredd 1mm 18K Vikt: 2,3 g

Armband 19,5cm bredd 20mm Brevettato, Vicenza, Italien, ca 1960/70-tal 18K Vikt: 35,6 g

Ring slät stl 16¾ bredd 0,5mm, 18K Vikt: 0,7 g

Ring slät stl 16¾ bredd 0...

Ring med grön sten, möjligen smaragd samt rosenslipade diamanter 15xca0,005-0,02ct (saknar sten), tvåfärgad, troligen 1900-talets början, svensk importstämpel, obs mycket skev, defekt, stl omkring 16, 18K Vikt: 3,8 g

Ring med grön sten, möjli...

Brosch med tre odlade saltvattenpärlor, samt vita stenar troligen ädelstenar, 31x16mm, något otydlig namnstämpel men troligen HE (Heribert Engelbert) Stockholm 1966, 18K Vikt: 4,7 g

Diverse guld, delvis defekt, gravyr 18K  Vikt: 11,8 g

Diverse silver, delvis med gravyr, delvis små defekter, skedar från 1800-talet, ett blad på smörkniv i stål, silver 830/1000 Vikt: 443,7 g

Saltkar med hamrad dekor, längd 8,5cm höjd 4,4cm, stämplad WIG, Stockholm 1975 silver 925/1000 Vikt: 81,7 g

Saltkar med hamrad dekor, ...

Skål med hänklar bredd 13,7cm höjd 6,4cm ASN (Anders Södergren) Nässjö 1955, en hänkel med defekt silver 925/1000 Vikt: 165,1 g

Skål med hänklar bredd 13...

Ett par Ljusstakar, obs med spricka, höjd 19,5cm, vaxfyllda, Tesi Göteborg 1966 silver 830/1000 Vikt: 544 g

Ett par ljusstakar i rokoko-stil, höjd 17cm bredd 10,5cm, fyllda med gips, stämplade CGH (CG Hallberg) Stockholm 1943, silver 830/1000 Vikt: 1044,1 g

Kedja Pansar 48cm bredd 4mm 18K Vikt: 8,6 g

Kedja Figaro 75cm bredd 9m, något trögt lås silver 925/1000 Vikt: 83,8 g

Armband Pansar 22,5cm bredd 7mm silver 925/1000 Vikt: 22,3 g

Kedja 56cm bredd 5mm silver 925/1000 Vikt: 17,4 g

Ett par örhängen med vita stenar 7x13mm 14K Vikt: 1,6 g

Ett par örhängen med vita...