Träffar: 4282   « Föregående 1 ... 187 188 [189] 190 191 ... 215 Nästa »

Armband 19cm bredd 4mm, små vikskador 18K Vikt: 4,2 g

Armband 19cm bredd 4mm, sm...

Ett par Ljusstakar, "Drop", Marti Rytkönen för Orrefors, stämpelmärkta Orrefors, höjd 17cm

Ett par örhängen i vitguld med odlade sötvattenpärlor samt vita stenar 18K Vikt: 3,5 g

Ett par örhängen i vitgul...

Ett par örhängen med lila stenar längd 29mm, GHA 18K Vikt: 2,6 g

Ett par örhängen med lila...

Ett par örhängen med lila stenar, längd 25mm bredd 10mm, krokmodell, GHA, 18K Vikt: 2,6 g

Ett par örhängen med lila...

Hänge med slipad lila sten 9x20mm, GHA 18K Vikt: 1,1 g

Hänge med slipad lila sten...

Ring med slipad lila sten stl 17¼ bredd 1,5-7mm, GHA 18K Vikt: 2,4 g

Armband Bismarck 19cm bredd 4mm, GHA 18K  Vikt: 7 g

Diverse guld, med pärlor, mestadels defekt 18K  Vikt: 4,5 g

Diverse guld, med pärlor, ...

Skål, "Måsen", Bing & Gröndahl, delvis handmålad dekor, modellnummer 333, höjd 2,5, 11x11cm

Skål, "Måsen", Bing & Gr...

Collier Bismarck 50,5cm bredd 4-6mm, GFAB, 18K Vikt: 19,5 g

Hängsmycke, s k Trollkula, Jockmokkstenn, längd ca 46cm, kedjan är ej öppningsbar/har inget lås

Hängsmycke, s k Trollkula,...

Parti silver, manschettknapp och hänge i form av ängel med liten vit sten, hängets höjd inklusive öglan15mm (ostämplat), silver 830/1000 Vikt: 10 g

Slev med träskaft, hamrad dekor, sannolikt 1970-tal, längd 16cm, stämplad 925, silver 925/1000 Vikt: 0 g

Slev med träskaft, hamrad ...

Herrur Gezet Plana 18K Ø33mm, 21 jewels, manuell (går men möjligt servicebehov), cal 72, repigt plastglas, urtavla med små fläckar, ca 1960-tal, med slitet läderband, repor på boett, bruttovikt 31,3g

Herrur Gezet Plana 18K Ø33...

4 Kaffekoppar, 6 kaffefat, "Sylvia", Rörstrand, design Sylvia Leuchovius, dekor av penséer, höjd 65mm, servisen tillverkades till Rörstrands 250-årsjubileum 1976, en kopp med tillverkningsdefekt

Skålfat, Västtyskland 1950-60-tal, dekor av handmålade ränder, höjd 5, längd 30cm, smärre slitage

Skålfat, Västtyskland 195...

Vas, Mari Simmulson (1911-2002), dekor av blommor, stämpelmärkt, modellnummer 1034/???, höjd 21cm, invändig smuts

Tavla, olja på duk, Fiskeby vid havet, signerad D. Höckert (Dan Höckert), daterad 1891, olja på duk, bildstorlek 26x19cm, förgylld ram från samma tid, litet hål i duken, smärre fläckar Skickas med postpaket.

Tavla, olja på duk, Fiskeb...

Oljelampa på fot, tenn, graverat monogram HM och daterad 1856, otydlig stämpel, bucklor

Oljelampa på fot, tenn, gr...