Vas, Savoy, Alvar Aalto för Iitala, formgiven 1936, vitt underfång, stämpelmärkt ALVAR AALTO och etikettmärkt, höjd 10cm, obetydlig nagg Skickas med paket.

150 kr

(novali)

Auktnr SE25.20240519.A1722
Varukategori Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar
Kontor Göteborg Mölndal
Utropspris 100 kr
Aktuellt bud 150 kr
Stänger 2024-05-19 12:09:30
Provision 23 kr
Frakt 129 kr

 Herrur Rolex Datejust Ø36mm,  ref nr. 16013F snr. 7468361, jubileelänk stål/guld, ca år 1983, automat, datum, cal. 3035 verksnr. 0838967, nyservad (Bergströms sept-22)

Herrur Rolex Datejust Ø36...

Hänge vitguld med diamant ca1xca0,29ct kvalitet ca W/VS,  JSS (Jarl Sandin) Göteborg 2007, 18K Vikt: 0,8 g

Hänge vitguld med diamant ...

Guldtacka Heraeus Feingold, skrapmärken 24K Vikt: 20 g

Collier med turkoser, 1900-tal, längd 66cm

Ring med lila sten samt diamanter 6xca0,005ct stl 17½, bredd 2-14mm, JSS (Sandin & Söner) 18K Vikt: 5,5 g

Armband med odlade sötvattenpärlor 18,5cm bredd ca 5mm, GHA , 18K Vikt: 3,4 g

Armband med odlade sötvatt...

Hänge hjärta med diamanter 37xca0,01ct, 18x24mm, tvåfärgad, 18K Vikt: 5,1 g

Hänge hjärta med diamante...

Ett par Ljusstakar, "Drop", Marti Rytkönen för Orrefors, stämpelmärkta Orrefors, höjd 17cm

Ring med slipad lila sten stl 17¼ bredd 1,5-7mm, GHA 18K Vikt: 2,4 g

Ett par örhängen med slipade lila och vita stenar, längd 15mm, 18K Vikt: 1,2 g

Ett par örhängen med slip...

Tavla, olja på duk, Fiskeby vid havet, signerad D. Höckert (Dan Höckert), daterad 1891, olja på duk, bildstorlek 26x19cm, förgylld ram från samma tid, litet hål i duken, smärre fläckar Skickas med postpaket.

Tavla, olja på duk, Fiskeb...

Ring med vita stenar, helallian, stl 17½, bredd 2mm, skev, GHA, 18K Vikt: 1,5 g

Kedja vitguld Venezia 46cm bredd 1mm, Italien Unnoaerre 18K Vikt: 3,3 g

Ett par figuriner i form av undulater, polykrom glasyr, Kina 1900-tal, märkta China, krackelerade, höjd 18cm

Armband Bismarck 19cm bredd 4mm, GHA 18K  Vikt: 7 g

Ring, mönstrad, skev 18K Vikt: 0,3 g

Ring, mönstrad, skev 18K V...

Örhängen, ett par, längd 14mm, 18K Vikt: 0,6 g

Örhängen, ett par, längd...

Klackring med förgylld pla...

Se kontorets övriga auktionsvaror