Träffar: 3757   « Föregående 1 ... 174 175 [176] 177 178 ... 188 Nästa »

Bägare med förgylld kant, höjd ca 9 cm, Cesons, Göteborg 1973  Vikt: 103,9 g

Bägare med förgylld kant,...

Skål på mönstrad fot P. Kuhn handarbete, höjd 6,5cm, bredd 11,5cm, ESM (Svedboms), Vetlanda 1966, silver 925/1000 Vikt: 174,9 g

Skål på mönstrad fot P. ...

Ask med träinredning, dekor av Puttis,tidigt 1900-tal, defekt trasig, Engelsk 925/1000 133,1g (bruttovikt)

Ask med träinredning, deko...

Diverse silver, 4 bägare samt nålfat 18/1900-tal, silver 830/1000  Vikt: 235,1 g

Diverse silver, 4 bägare s...

Sockerskål på fot, Sven Pihlgren, Jönköping 1798, gustaviansk, kvadratisk fot med genombruten dekor, pärlstav, uppsvängda hänklar, med kartuscher föreställande figurscener, antikiserande dekor, en hänkel defekt silver 830/1000 Vikt: 760,4 g

Sockerskål på fot, Sven P...

Mynt 8st 2kr, 5 kr och 10 kr 1921-1972, silver 400-900/1000  Vikt: 146,7 g

Ljusstake, höjd 17,5cm Ceson design Tore Eldh, Göteborg 1992, fylld botten, silver 830/1000, samt botten med plakett med Göteborgs stadsvapen i 925/1000, bruttovikt 196,4g Vikt: 196,4 g

Ljusstake, höjd 17,5cm Ces...

Dopsked 14,5cm, gravyr, Ceson  silver 830/1000  Vikt: 28,5 g

Ring, slät stl 16, bredd 6mm, GHA silver 925/1000  Vikt: 6,1 g

Ring, slät stl 16, bredd 6...

Ett par örhängen med imitationspärlor 925/1000 Vikt: 1,6 g

Ett par örhängen med imit...

Damur Seiko Ø 25mm, ref nr. V783-0A50 snr. 371314 dag/datum, quartz (går ej troligen batteribyte), stållänk, repor,

Damur Seiko Ø 25mm, ref nr...

Diverse guld, gravyr, med diamant 1xca0,05ct, 18K Vikt: 4,7 g

Herrur Tissot PRX Ø 34mm, ref nr. P380 quartz (går ej, i behov av batteribyte), datum, med defekt läderband, med box

Herrur Tissot PRX Ø 34mm, ...

Herrur Eiger Luxe Automatic Ø 35mm, automat, datum, går men i behov av service (kronan saknas), repigt glas med fläck, gravyr, defekt läderband, repig boett, ca 1960-tal,

Damur Certina Ø 17mm, boett nr. 34910/3560437, manuell, urtavla med fläckar, flexlänk

Damur Certina Ø 17mm, boet...

Fickur s.k. mormorsur Ø 35mm, remontoir, manuell uppdraging, går men hårt uppdragen, ställknapp, runt år 1900, silver 800/1000

Fickur s.k. mormorsur Ø 35...

Fickur Ø 49mm, insida boett märkt L.W.C, "Remontoir Spiral Breguet", manuell uppdragning, går ej, med slitage, ställknapp, ca år 1900, sprucken urtavla, silver 800/1000

Fickur Ø 49mm, insida boet...

Bägare höjd 12 cm, prispokal för Åby Travmästerskap, gravyr med bucklorm  samt tesked modell Haga, silver 830/1000 Vikt: 134,5 g

Bägare höjd 12 cm, prispo...

12 st Kaffeskedar längd 11,5cm Ceson, silver 830/1000  i schatull från Hallbergs,  Vikt: 158,7 g

12 st Kaffeskedar längd 11...

Fruktfat samt Assiett Rörstrand, Ø21cm och Ø33cm, koboltblå glasyr samt guldbemålad, små glasyrsprickor, omkring 1900-talets mitt, bruksslitage Skickas med paket.

Fruktfat samt Assiett Rörs...