Träffar: 86   « Föregående 1 2 [3] 4 5 Nästa »

Kockkniv GLOBAL G-100/AN, specialutgåva 35 års jubileum från Yoshikin (2020), 19 cm, total längd 31,5 cm, oanvänd i originalförpackning, mycket fint skick

Konstglas - Vas, Leif Persson - Strömbergshyttan, studioglas, tillverkad 1999, höjd 22,5 cm, grön glasmassa med flerfärgad dekor, signerad undertill i botten + märkt med etikett, fint skick utan anmärkning, vikt 3750 gram Skickas med postpaket.

Diamantring, 18K guld, Diamant 0,07ct (stämplad på skenans insida), SMYCKA, svensk kontrollstämpel, Ø17,0 mm, bredd 2-5 mm, fint skick Vikt: 2,6 g

Armband, 18K guld, Korridorliknande modell, Norens Guldatelje (HÅN), Stockholm, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 18,5 cm, bredd 20,5 mm, fint skick Vikt: 63,4 g

Halskedja X-länk, 18K guld, doserad modell, defekt - ojämnheter Vikt: 10,1 g

Halskedja X-länk, 18K guld...

Slaglåspistol 1800-tal, kolv i trä med delvis grov skuren dekor, längd 29 cm, fungerande mekanismer, slitage, delvis rostanlupen, bruksskick, vikt 375 gram

Slaglåspistol 1800-tal, ko...

Halskedja Pansar, 18K guld, Balestra Italien, svensk kontrollstämpel, längd 38,0 cm, bredd 1,3 mm, mycket fint skick Vikt: 3,1 g

Bajonett, Tyskland, sannolikt m/(18)93, Simson & Suhl, längd strax under 38 cm, fungerande mekanism, svag fragmentarisk numrering, saknar balja, senare bemålning på handtag (kan avlägsnas), för övrigt i bruksskick, vikt 390 gram Skickas med paket.

Huggare, 1700-tal, fäste i mässing, ej komplett, bygelfäste/parerplåt saknas, klinga med grova rostskador, längd 72 cm, vikt strax under 500 gram  Skickas med paket.

Huggare, 1700-tal, fäste i...

Militär stålhjälm, sannolikt Sverige m/21, emblem Tre Kronor saknas, invändigt med inredning & hakrem, bruksmärken, färgslitage, vikt strax under 1250 gram Skickas med paket.

Militär stålhjälm, sanno...

Klackring, 18K guld, Diamant 0,02ct - graverat på skenans insida, otydlig tillverkarstämpel, ortstämpel troligtvis Åhus, Ø18¼ mm, bredd 5,5 mm, fint skick, borttag av gravyr ingår Vikt: 7,7 g

Diverse smycken, 18K guld, monogram, gravyrer Vikt: 11,3 g

Örhängen, 18K guld, Diamanter 4 x 0,005ct, örhängenas diameter 6,5 mm,  originalploppar, fint skick Vikt: 1,1 g

Örhängen, 18K guld, Diama...

Ring, 18K guld, defekt - slitage, gravyr Vikt: 3,5 g

Diverse guldsmycken, 18K, defekter, trasiga öglor, bucklor Vikt: 12,5 g

Hänge Kinesiskt tecken, 18K guld, Guldfynd (GFAB), längd 14 mm, bredd 9 mm, fint skick Vikt: 0,3 g

Hänge Kinesiskt tecken, 18...

Halskedja Venezia, 8K guld (333/1000), defekt - ojämnheter Vikt: 3 g

Hänge, 18K guld, odlad större Pärla Ø ca 13 mm, blåvitrosa ton, god lyster, längd inkl. ögla 52 mm, bredd 15 mm, tjocklek 13 mm, fint skick Vikt: 8,9 g

Hänge, 18K guld, odlad st...

Armband X-länk, 18K guld, Ädelsmycken Aktiebolag (ÄSA), Stockholm, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 19,0 cm, bredd 14 mm, fint skick Vikt: 20,2 g

Armband X-länk, 18K guld,...

Hänge Medaljong / Fotogömma, 18K guld, mönstrad framsida, slät baksida, längd inkl. ögla 33 mm, bredd 19 mm, tjocklek 6 mm, fint skick, ett plexiglas saknas, bruttovikt 4,4g

Hänge Medaljong / Fotogöm...