Träffar: 166   « Föregående 1 2 [3] 4 5 ... 9 Nästa »

Figurin, Höganäs, skulptu...

Sju tallrikar, Bing & Grön...

Skål, glas blå/grå, på fot, Ø17,5cm, höjd 7,5cm, vikt 817,6g Vikt: 0 g

Skål, glas blå/grå, på ...

Konstglas - Skulptur, "5+5, Multiple Sculpture", glas, Lars-Göran Nilsson & Rolf Åkesson, 1983, numrerad 66/225, signerad, höjd 13 cm, längd 19,5 cm, bredd 9,5 cm, fint skick utan anmärkning, vikt 614 gram Skickas med paket.

Diverse silverföremål, 830/1000, 5 delar, fyllning, glas, borstar, bruksmärken/intryckningar, bruttovikt 730 gram

Diverse silverföremål, 83...

Retro Hänge med Halskedja stavlänk 1960-tal, GUNNAR CYRÉN för Orrefors, silver, glasblock med invändig luftbubbla i Cyril-teknik, signerad Orrefors, hänge längd inkl. ögla 33,5 mm, glasblock mått 22x23x14 mm, kedja längd 54,5 cm, bredd 1 mm, hänge/glas helt utan anmärkning, mycket fint skick  Vikt: 27,6 g

Retro Hänge med Halskedja ...

Äldre Hänge med monterat antikt silvermynt, Drottning Victoria England, 3 pence 1887, ram i silver (otydliga engelska tillverkarstämplar), glasad front fram och bak, myntet ser ut att hålla en synnerligen hög kvalitet/gradering, ej öppningsbart, Ø20,5 mm, bredd 8 mm, ögla saknas Vikt: 5,8 g

Äldre Hänge med monterat ...

Kuriosa - Ölflaskor, 5 stycken, varierande form, brunt glas PLM, 1960/70-tal, höjd 19-14,5 cm, fint skick utan anmärkning, vikt kring 1350 gram Skickas med postpaket.

Kuriosa - Ölflaskor, 5 sty...

Collier med odlade pärlor Ø 5-6mm, 2-radigt,  lås i silver med vita & blå stenar i glas, längd ca 34,5cm Vikt: 0 g

Collier med odlade pärlor...

Hänge med blå glaskula, ca 15x15mm, 18K guld.  Vikt: 1,7 g

Hänge med blå glaskula, c...

Hänge med röd glaskula, Alton, Falköping, ca 15x12mm, 18K guld.  Vikt: 2,2 g

Hänge med röd glaskula, A...

Glas, Ernst Billgren, Kosta Boda, #7090852, New Friends, höjd ca 9,8cm, Ø 8,4cm

Hänge med stenar i glas, längd ca 18mm, bredd ca 10mm, 18K Vikt: 2,7 g

Hänge med stenar i glas, ...

Damur IWC, manuell, ca 19mm, graverad #174995, 18K, bruttovikt: 30,9gram repigt glas, med etui

Ring med blå sten, troligen fasetterat glas, stl: 18¼, tillverkad av Guldfynd AB, 18K guld Vikt: 1,2 g

Ring med blå sten, trolige...

Snapsglas Clown, Anne Nilsson för Orrefors, höjd 14cm, gul/grön/röd, signerad AN.CE, etikettmärkt  Skickas med paket.

Snapsglas Clown, Anne Nilsson för Orrefors, höjd 14cm, vit/svart/gul, signerad AN.CE, etikettmärkt  Skickas med paket.