Auktion pågår nu, 22 st utrop

Träffar: 266   « Föregående 1 2 [3] 4 5 ... 14 Nästa »

Ring, Cartier, Love med tre briljantslipade diamanter totalt ca 0,22ct, ref: CRB4032453, snr: LRU319, stl: 53 (16¾), kvitto och originalask samt ytterkartong. Certifikat stämplat 2021-12-23. 18K guld. Vikt: 8,9 gram. Nypris 51'500:- Vikt: 8,9 g

Bojan/Ingefärskrus, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av flodlandskap i underglasyrblått, höjd ca16cm, saknar lock, tillverkningsdefekter.

Bojan/Ingefärskrus, porsli...

Tavla, litografi, Lennart Jirlow, Friluftsmålaren, signerad och numrerad 280/380, bildyta ca45x55cm, pappret gulnat, ej examinerad ur ram.  Specialfrakt, kontakta pantbankskontoret för mer information.

Ring, Gaudy, med checkerslipad blågrön turmalin (Indigolit), 2,65ct, slitage på fasettkanterna, samt briljantslipade diamanter, totalt 0,09ct, kvalitet TW/VVS, vikter samt kvalitet enligt bifogat intyg från guldsmeden, stl: 15½, tillverkad av Gaudy, Stockholm 2006, 18K guld Vikt: 22,1 g

Handväska, Burberry, Orchard Tote Bag, svart läder, invändigt två fack och ficka med dragkedja, guldfärgad metall (färgbortfall), ca31x13x21cm, dustbag, bruksslitage, mindre fläckar.

Handväska, Burberry, Orcha...

Scarf, Gucci, siden, ca 85x85cm, smärre slitage, någon svag fläck.

Bägare, MGAB, Uppsala 1916, gravyr, höjd 11cm, 830/1000 silver.  Vikt: 76,6 g

Bägare, MGAB, Uppsala 1916...

Armband, Thomas Sabo med tre berlocker (skadad emalj), längd ca 19cm, bredd ca 5mm, med etui och dust bag, slitage, 925/1000 silver. Vikt: 23,9 g

Sked, Snäckmodell, Finska stämplar, längd ca 20cm, gravyr, silver. Vikt: 41,3 g

Sked, Snäckmodell, Finska ...

Ett par saltkar med graverad dekor, Sankt Petersburg, Ryssland, 1800-tal, höjd ca 2,5cm, åldersbetingat slitage, silver. Vikt: 54,1 g

Ett par kandelabrar, för tre ljus, CG Hallberg, Stockholm, 1933, stomme med godronnerat klot, höjd ca 22cm, gravyr, ena något instabil, silver. Vikt: 589,8 g

Ett par kandelabrar, för t...

Ring med briljantslipad diamant ca 0,15ct enligt gravyr, kvalitet ca TW-W(G-H)/VS,  stl: 16½, 18K guld samt vitguld Vikt: 3,6 g

Herrur, Bulova Accutron, quartz, stål, dag och datum, 1970tal,  Ø44mm, plexiglas, med stållänk (ej orginal), behov av batteribyte/står still, inga tillbehör, slitage/repor, länk med flex.

Salt- och pepparkar, rokokostil, balusterformade samt dekor av bladslingor, 1900-talets första hälft, höjd ca 10cm, slitage, bucklor, bristning, 830/1000 silver Vikt: 95,5 g

Ring med safir ca 0,85ct, samt briljant och trapetsslipade diamanter, totalt ca 0,50ct, stl: 16¼, 18K vitguld Vikt: 3,6 g

Ring, halvallians, med briljantslipade diamanter 5 x ca 0,12ct, totalt 0,60ct enligt gravyr, stl: 17, 18K vitguld Vikt: 3,5 g

Dop tallrik och mugg, Hallbergs Guldsmed, 1954, ca Ø19cm, mugg höjd ca 7cm, bruksslitage, mindre bucklor, 830/1000 silver. Vikt: 319,9 g

Barnsked & gaffel, K&EC, 1950, längd ca 13,5cm, 830/1000 silver. Vikt: 46,6 g

Fyra bordsskedar, modell Symfoni, ca 18,5cm, MEMA, Lidköping, 50/60-tal, 830/1000 silver. Vikt: 188,9 g

Ring med oval safir ca 0,85ct, samt briljantslipade diamanter 30 x ca 0,01ct, stl: 16¾, 18K guld Vikt: 4,1 g