Auktion pågår nu, 342 st utrop

Träffar: 4797   « Föregående 1 ... 171 172 [173] 174 175 ... 240 Nästa »

Hänge Hästsko, 18K guld, något otydlig tillverkarstämpel, svensk kontrollstämpel, storlek 15x23 mm, fint skick Vikt: 0,7 g

Hänge Hästsko, 18K guld, ...

Ring, 20K guld, Ø15½ mm, mönstrad modell, slitage, gravyr Vikt: 3,7 g

Ring, 20K guld, Ø15½ mm, ...

Armband Bismarck, 18K guld, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co Ab, Malmö, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 18,0 cm, bredd 5 mm Vikt: 9,4 g

Miniatyrtavla "Adonis" efter Tizian, utförd av H. J. Harding (enligt uppgift verksam i England som bl.a. miniatyrmålare mellan åren 1819-1825), utförd i London 1822 (enligt uppgift a tergo), originalverk, målad på kraftigt underlag, akvarell/blandteknik, ej examinerad ur ram, 2 längsgående sprickor i bildytan, bildmått 11,5 x 9 cm, ram (21 x 18 cm) med skador

Diamantring, 18K guld, Diamanter 10 st - totalt 0,13ct (graverat på skenans insida), tillverkarstämpel lge - Guldsmycket Engström & Co, Ø18½ mm, bredd 4,5 - 10 mm Vikt: 7,7 g

Halskedja Pansar, 18K guld, ej massiv modell, tillverkarstämpel CCC, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 50,5 cm, bredd 7 mm, tjocklek 4 mm, fint skick Vikt: 42,4 g

Hänge, 18K guld, Akvamarin, Guldfynd (GHA), längd inkl. ögla 11 mm, bredd 5 mm, tjocklek 3 mm, mycket fint skick, sten utan anmärkning Vikt: 0,3 g

Hänge, 18K guld, Akvamarin...

Halskedja Pansar, 9K guld (375/1000), Guldfynd (GHA), längd 45,0 cm, bredd 1,2 mm, fint skick Vikt: 2 g

Diverse guldsmycken, 14K-18K guld, defekter, vita stenar Vikt: 2,4 g

Halskedja Singapore, 18K guld, Guldfynd (GHA), längd 42,0 - 45,0 cm, bredd 1,2 mm, fint skick Vikt: 1,3 g

Hänge Hatt, 18K guld, otydliga stämplar, längd inkl. ögla 20 mm, bredd 15 mm, ojämnheter Vikt: 0,9 g

Hänge Hatt, 18K guld, otyd...

Diamantring, 18K vitguld, Diamanter 8 x 0,005ct, Hedbergs Guld (HSG), svensk kontrollstämpel, Ø17,0 mm, bredd 2-5 mm Vikt: 2,7 g

Diverse smycken och delar därav, 18K guld, defekter Vikt: 9,3 g

Diverse smycken och delar ...

Hänge Kors, 14K guld, tillverkarstämpel MPM, finhaltstämpel saknas, längd inkl. ögla 27 mm, bredd 14 mm Vikt: 0,7 g

Hänge Kors, 14K guld, till...

Halskedja Pansar, 14K guld, längd 53,5 cm, bredd 1 mm Vikt: 2,6 g

Ringar, två st, 18K guld, ojämnheter, gravyrer Vikt: 6,1 g

Ringar, två st, 18K guld, ...

Halskedja Pansar, 18K guld, Guldfynd (GHA), ej massiv modell, längd 55,5 cm, bredd 5 mm, tjocklek 2 mm, fint skick Vikt: 16,9 g

Diamantring, 18K vitguld, Diamanter 7 x 0,02ct - stämplad 0,14 på skenans insida, Schalins Ringar AB (SCH), svensk kontrollstämpel, Ø17½ mm, bredd 4 mm, borttag av gravyr ingår Vikt: 4,5 g

Retro Armband 1950-tal, silver, blå stenar, längd 19,5 cm, bredd 12 mm, uppbyggnad 7 mm, Mattson & Olsson (MaO), Malmö 1954, fint skick  Vikt: 22,4 g