Träffar: 4196   « Föregående 1 ... 165 166 [167] 168 169 ... 210 Nästa »

SET Ring, örhängen och hänge, 21K guld, justerbar ringstorlek ca 17,0-20,0 mm, frontens diameter 24 mm, örhängenas totala längd 62 mm, bredd 24 mm, hängets längd inkl. ögla 78 mm, bredd 38 mm, fint skick Vikt: 27,8 g

SET Ring, örhängen och h...

Diverse guldsmycken, 14K guld, defekter, slitage Vikt: 10,7 g

Hänge Bokstaven D, 14K guld, ostämplad, längd inkl. ögla 21 mm, bredd 14 mm, fint skick Vikt: 0,5 g

Hänge Bokstaven D, 14K gul...

Antik Bjällra Norge, brons med ögla och kläpp i smidesjärn, 1800-talets senare del, norska riksvapnet, märkt nr 5 i nederkant (storlek), höjd 10,5 cm, längd 7,5 cm, bredd 6,5 cm, oputsad patina, vikt 364 gram Skickas med paket.

Antik Bjällra Norge, brons...

Skål på fot, Art Deco, tenn, Just Andersen, Danmark, höjd 10,5 cm, diameter Ø21,5 cm, modellnummer 471, fint bruksskick, något minimalt märke, vikt 728 gram Skickas med paket.

Skål på fot, Art Deco, te...

Örhängen Stjärnor, 18K guld, örhängenas storlek 7,5 x 8 mm, originalploppar, mycket fint skick Vikt: 1,6 g

Örhängen Stjärnor, 18K g...

Hänge Sol, 14K guld, längd inkl. ögla 22 mm, bredd 14 mm, tjocklek 5 mm, mycket fint skick Vikt: 1,2 g

Hänge Sol, 14K guld, läng...

Shaker 1930-tal, Art Deco, tenn, Carl-Einar Borgström (1914-1981) för Ystad Tenn 1930 (D8), komplett, detaljer i svart bakelit, höjd inkl. lock 21 cm, fint skick, orörd patina, inga missprydande märken eller bucklor/intryckningar, vikt 558 gram

Halskedja Rävsvans, 23K guld (965/1000), total längd 60,5 cm, fyrkantig kedja 3x3 mm, tre bath Vikt: 45,6 g

Halskedja Rävsvans, 23K gu...

Brevkniv "Rosdekor", silver 835/1000, längd 16,5 cm, svensk kontroll/importstämpel Vikt: 18,9 g

Hänge Fyrklöver, 18K guld, ograverad, Sporrong AB (SPORR), svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 20 mm, bredd 15 mm, fint skick Vikt: 2,2 g

Hänge Fyrklöver, 18K guld...

Halskedja Pansar, 18K guld, svensk kontrollstämpel, längd 38,0 cm, bredd 1 mm, fint skick Vikt: 1,4 g

Hänge Stjärntecken, 18K guld, defekt Vikt: 1,1 g

Hänge Stjärntecken, 18K g...

Konstglas - Skulptur, "5+5, Multiple Sculpture", glas, Lars-Göran Nilsson & Rolf Åkesson, 1983, numrerad 66/225, signerad, höjd 13 cm, längd 19,5 cm, bredd 9,5 cm, fint skick utan anmärkning, vikt 614 gram Skickas med paket.

Halskedja Pansar, 18K guld, Guldfynd (GHA), ej massiv modell, längd 45,5 cm, bredd 2,7 mm, fint skick Vikt: 5,8 g

Örhängen Creoler, 18K guld, slät modell, Guldfynd (GHA), diameter 15 mm, bredd 3 mm, mycket fint skick Vikt: 0,8 g

Örhängen Creoler, 18K gul...

Diverse guldsmycken, 9-18K guld, defekter, gravyrer Vikt: 25,1 g

Antika uppläggningsbestick 1800-tal, ett par, silver, originaletui, Danmark 1884, dansk kontrollstämpel, längd 27-30 cm, etui 32,5x12,5 cm, fint bruksskick, etui med hanteringsmärken Vikt: 213,9 g

Antika uppläggningsbestick...

Halskedja Pansar, 18K guld, Guldfynd (GHA), ej massiv modell, längd 45,0 cm, bredd 2,5 mm Vikt: 5,8 g

Diamantring, 14K guld, Gammalslipade Diamanter 3 x ca 0,10 - 0,20ct, Ø17¼ mm, bredd 2 - 5 mm, diamanter och fattning med lätt slitage Vikt: 4,4 g