Armband Bismarck, längd ca 18,5cm, bredd ca 3,8mm, Jo-Ans Guld AB Köping, 18K Vikt: 4,9 g

2 700 kr

(moe007)

Auktnr SE22.20240416.A35020
Varukategori Guld / Armband
Kontor Farsta
Utropspris 2 600 kr
Aktuellt bud 2 700 kr
Stänger 2024-04-16 19:08:00
Provision 405 kr
Frakt 129 kr

Armband Ärtlänk med sex berlocker, längd ca 16,5cm, bredd ca 5-30mm, 23K Vikt: 30,3 g

Armband Ärtlänk med sex b...

Ring med lila samt vita stenar, stl 17½, bredd ca 3-10mm, 925/1000 silver  Vikt: 6,1 g

Diverse silversmycken, pärla, stenar, knut, saknar sten, skeva samt defekta, silver. Vikt: 31,1 g

Diverse silversmycken, pär...

Armbandsur Omega Seamaster Aqua Terra, 39mm, quartz, datum, referensnummer: 196.1113, serienummer: 58838400,  calnr: 1538, stål, stållänk, innermått inklusive ur ca 16cm,  5 extra länkbitar, originalask, kvitto på batteribyte med trycktest år 2023, bruksskick

Herrur Breitling, New Pluton, quartz, analog/digital, stål, Ø42mm, ref: A51037, serienr: 42861, stålarmband, repig, repigt glas, servicebehov, eventuellt digitalt eller knappen, fodral från Bukowskis ej original, troligen 1990-tal, inga övriga tillbehör.

Tre ringar med stenar, stl 17-17¼, bredd ca 2-7mm, 925/1000 silver  Vikt: 11,9 g

Ett par örhängen med röda stenar, samt del av lås, skev stift, skruv lås, gulmetall Vikt: 0 g

Ett par örhängen med röd...

Hänge, riddardekor, monogramgravyr, längd ca 49mm, exklusive ögla, bredd ca 33mm, troligen utbytt del på baksidan, ostämplat, silver Vikt: 8,7 g

Hänge, riddardekor, monogr...

Armband med 6 berlocker, längd ca 18cm, bredd ca 3,6mm, slitna berlocker, emaljbortfall, defekt, låset av, silver Vikt: 6,5 g

Armband med 6 berlocker, l...

Armbandsur Hugex, 34mm, manuell, kronograf, stål, boettnummer: 96529, Valjoux 92, troligen 1950-tal, servicebehov, defekt, går ej att vrida upp med kronan, läderband längd inklusive ur ca 21cm, smutsigt band

Brosch, tillverkad av Fonsèque et Olive, (Georges Fonsèque och Emile Olive) Paris år 1889, Art Noveau, i form av en kvist med vindruvor, modellen kallas "Le Raisin",  kvisten prydd med rosenslipade diamanter och druvorna är i rött frostat glas. Broschen finns omnämnd med bild i  "La bijouterie Française au XIXe siècle" (French Jewellery of the Nineteenth Century) av Henri Vever, publicerad år 1908. En liknande brosch med tre druvor från samma tillverkare finns representerad på Victoria & Albert Museum i London, inventarienummer: M.88-2007. höjd ca 17-26mm,  bredd ca 45mm, limrester på druvorna, litet mellanrum mellan metall och ena druvan, 18K samt silver. Vikt: 18,1 g

Brosch, tillverkad av Fons...

Hänge peace, ca 16,5mm inkl ögla, bredd 10,5mm, 18K  Vikt: 0,4 g

Hänge peace, ca 16,5mm ink...

Ett par örhängen, längd ca 35mm, Ø ca 20mm, bredd ca 5,7mm, något ojämna, skeva, silver Vikt: 4,5 g

Ett par örhängen, längd ...

Armband Bismarck med berlock, längd ca 18cm, bredd ca 9,7mm, 830/1000 silver Vikt: 26,9 g

Collier, stelt, längd ca 14cm, innermått bredd ca 10,5cm, Mexico, 925/1000 silver Vikt: 29,1 g

Collier, stelt, längd ca 1...

Armbandsur Swatch/Omega, MoonSwatch, Mission to Saturn, bioceramic, quartz, ca 42mm, kronograf, kardborrband, repigt plexiglas, repig, inga tillbehör.

Armbandsur Omega Semaster, 33mm, manuell, datum, svart urtavla, stål, guldtonat stål, repigt glas, slitage, sliten krona, troligen 1960-tal, inga tillbehör.

Herrur Omega, Seamaster, Ø36mm, manuell, stål, läderarmband, skadad urtavla, repor på glas samt boett, läderband ej original, inga tillbehör.

Herrur Omega, Seamaster, Ø...

Armbandsur Internationell Watch Co Schaffhausen, 34mm, stål, personlig gravyr på bakboett, armlänk korridor, längd inklusive ur ca 20cm, länk i 18K, bruttovikt, 81,11g

Ring röd sten, slitna fasetter, stl 15½, bredd 15mm, silver  Vikt: 2,1 g

Ring röd sten, slitna fase...

Se kontorets övriga auktionsvaror