Ring, stl 17½, bredd 7-17mm, repig, skev skena, 23K Vikt: 15 g

11 000 kr

Auktnr SE22.20240430.A35483
Kontor Farsta
Utropspris 11 000 kr
Stänger 2024-04-30 19:13:30
Provision 1 650 kr
Frakt 129 kr

Brosch, Chanel, med vita stenar, ca 38x50mm, bijouteri, märkt Chanel A20 K, made in France, orginaletui, kvitto från Birger Jarlsgatan 2020.

Collier med imitationspärlor, längd ca 46cm, bredd ca 0,5-4mm, 21K  Vikt: 1,7 g

Collier med imitationspärl...

Ett par örhängen med diamanter 16x ca 0,01ct, längd ca 12,8mm, bredd 2,2mm, GHA, vitguld, 18K  Vikt: 3,5 g

Ett par örhängen med diam...

Huvudsmycke, dekor i relief och röd sten, längd ca 15cm, bredd ca 39cm, buckligt, 21K Vikt: 34,9 g

Hänge med blå stenar samt diamanter ca 90x 0,02ct, 1x 0,10ct, längd ca 40mm, bredd ca 30mm, 18K Vikt: 17,9 g

Hänge med blå stenar samt...

Armbandsur Omega Seamaster Aqua Terra, 39mm, quartz, datum, referensnummer: 196.1113, serienummer: 58838400,  calnr: 1538, stål, stållänk, innermått inklusive ur ca 16cm,  5 extra länkbitar, originalask, kvitto på batteribyte med trycktest år 2023, bruksskick

Brosch, tillverkad av Fonsèque et Olive, (Georges Fonsèque och Emile Olive) Paris år 1889, Art Noveau, i form av en kvist med vindruvor, modellen kallas "Le Raisin",  kvisten prydd med rosenslipade diamanter och druvorna är i rött frostat glas. Broschen finns omnämnd med bild i  "La bijouterie Française au XIXe siècle" (French Jewellery of the Nineteenth Century) av Henri Vever, publicerad år 1908. En liknande brosch med tre druvor från samma tillverkare finns representerad på Victoria & Albert Museum i London, inventarienummer: M.88-2007. höjd ca 17-26mm,  bredd ca 45mm, limrester på druvorna, litet mellanrum mellan metall och ena druvan, 18K samt silver. Vikt: 18,1 g

Brosch, tillverkad av Fons...

Armband med vita stenar, längd 18cm, bredd ca 2,5-3mm, repig, 21K Vikt: 6,4 g

Armband med vita stenar, l...

Ett par örhängen med diamanter 2x ca 0,08ct, 16x ca 0,02ct, bredd 6,8mm, vitguld, 18K  Vikt: 2,5 g

Ett par örhängen med diam...

Collier, längd ca 47,5cm, bredd ca 0,5-4mm, 21K  Vikt: 1,6 g

Collier, längd ca 47,5cm, ...

Hänge med möjligen cabochonslipad karneol, ca 10-18mm, 925/1000 silver Vikt: 1,6 g

Hänge med möjligen caboch...

Reseur Luxor Worldtime, 1122, mått ca 55x60mm, repigt glas, bruksskick, originalfodral i läder, defekt fodral

Armbandsur Swatch/Omega, MoonSwatch, Mission to Saturn, bioceramic, quartz, ca 42mm, kronograf, kardborrband, repigt plexiglas, repig, inga tillbehör.

Herrur Breitling, New Pluton, quartz, analog/digital, stål, Ø42mm, ref: A51037, serienr: 42861, stålarmband, repig, repigt glas, servicebehov, eventuellt digitalt eller knappen, fodral från Bukowskis ej original, troligen 1990-tal, inga övriga tillbehör.

Armband med genombruten dekor, längd ca 18,5cm, bredd ca 8mm, något skev, 21K Vikt: 7,5 g

Figurin nakenstudie, märkt W 1764 Germany, höjd ca 18cm, porslin, ytslitage

Figurin nakenstudie, märkt...

Armband matterad dekor, längd 18cm, bredd ca 14mm, 925/1000 silver Vikt: 31,4 g

Armband matterad dekor, lä...

Brosch med opaler, turkoser samt emaljdetaljer, längd ca 85mm, bredd ca 45mm, ostämplad, metall Vikt: 19,7 g

Väska Marc Jacobs, Monogram Jacquard Medium Tote Bag, mått ca 34 cm x 25 cm x 14 cm, fläckar på insidan, axelrem, bruksskick, släppt söm,kopia kvitto från Johnells 2023, inga tillbehör.

Väska Marc Jacobs, Monogra...

Armband Ärtlänk med sex berlocker, längd ca 16,5cm, bredd ca 5-30mm, 23K Vikt: 30,3 g

Armband Ärtlänk med sex b...

Se kontorets övriga auktionsvaror