Ett par ljusstakar, 17cm, vaxfyllda TES, år 1954, bruttovikt 905,6g Vikt: 905,6 g

1 800 kr

Auktnr SE11.20240430.A33000
Varukategori Silver / Övrigt
Kontor Malmö Centralen
Utropspris 1 800 kr
Stänger 2024-04-30 14:35:00
Provision 270 kr
Frakt 129 kr

Ring Platina, med diamant 1xca 0,50ct kapad kulett, troligtvis smaragder,  stl 17¾, bredd 1mm, skev, Pt950/1000 Vikt: 3 g

Korthållare/plånbok Cartier i mörkrött skinn med förgyllda detaljer, Must De Cartier, 10x7x0,8cm, referensnummer 73184147, med duk i original ask

Korthållare/plånbok Carti...

Bälte Hermès, vändbart, 108cm, längd inspänt ca 92-94,5-97cm, bredd 31mm, svart, FM050, made in France, spännet i metall, repor finns, i etui

Bälte Hermès, vändbart, ...

Snappsglas, Orrefors Djävulsglas, formgivare Gunnar Cyren, 165mm, gul, etikettmärkt, monogramsignerad, Det första glaset, det svarta, kom ut 1996. Ursprungligen skulle endast sju glas ingå i serien, en handjävul och sex hondjävlar. 2001 i samband med Nobelprisets 100-årsjubileum utkom ett mörkgrönt glas med limiterad upplaga. 2008 beslöts att en ny färg skulle utkomma varje år och som endast skulle tillverkas under det aktuella året. För att serien fortsatt skulle innehålla sju glas utgick det lila glaset från standarduppsättningen. Därefter har ett nytt glas (färg) utkommit varje år. 2018 års djävul har färgen brun metallic. Enligt Orrefors är 2018 års glas det sista glaset som utkommer i serien. Vikt: 0 g Skickas med paket.

Snappsglas, Orrefors Djävu...

Receptionsklocka Damaskus,  sköldpadda, förgyllt stål med dekormönster, 14x8,5x4cm, går att ringa på både huvudet och svansen, BOJ Eibar, Pat nr 19596, 30366, Spanien, vikt 454,5g

Två Glasskulpturer, Mats Johansson, Målerås Glasbruk, höjd 14cm 65119,  höjd 7cm 8159, signerade Vikt: 0 g Skickas med paket.

Två Glasskulpturer, Mats J...

Collier med granater, 42cm, trasigt lås, S800/1000 Vikt: 18,6 g

Kedja, 56,5cm, bredd 3mm, ITALY, S925/1000 Vikt: 6,9 g

Åtta Matskedar, 222mm, Finland, monogram, år 1957, S800/1000 Vikt: 437,8 g

Åtta Matskedar, 222mm, Fin...

Ring med safir och diamanter 10xca0,02ct, stl 16½, bredd 4mm, år 1905, 18K Vikt: 4,9 g

Armband Hermès Behapi Double Tour svart/orange storlek L, 39-40-41cm, bredd 7mm, kalvskinn Vikt: 0 g

Armband Hermès Behapi Doub...

Collier X-länk med stav, 43cm, bredd 10-13mm, doserat, GHA, 18K  Vikt: 29,9 g

Collier X-länk med stav, 4...

Figurin Royal Copenhagen, "Kyssen", nr:1132, Höjd: ca 48cm 'Vågen och stranden', Porslin med polykromt underglasyrmåleri, Monogramsignerad Theodor Lundberg samt daterad 1897. Märkt Royal Copenhagen, Andrasortering, glasyrdefekter

Armband, Hermès Clic Clac H, guldfärgad metall med brunemalj, ca 55x45mm, bredd 12mm, märkt Hermès Q SP, Made in France, bredd:11,5mm, dustbag, ask, folder, repor finns

Armband, Hermès Clic Clac ...

Ett par örhängen, 35mm, S925/1000 Vikt: 6,6 g

Ett par örhängen, 35mm, S...

Figurin, Kenner Star Wars HK Yoda (orange snake/ M.I.N.K. tag) AFA 80 NM #11291222, 1980, AFA

Guldtacka, Valcambi, serienummer: AA 395940, 23x14mm, dens 19,4, förpackning öppnad, 24K Vikt: 5 g

Servetthållare, 7,5x7cm, modell Rosen, år 1955, S835/1000 Vikt: 50,6 g

Servetthållare, 7,5x7cm, m...

Vas, Open minds av Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, höjd 26cm, handmålat, Sign. Kosta Boda, Ulrica HV, 41202

Ring med safirer och diamanter, 8xca0,01ct, stl 17, bredd 2-5mm, 18K Vikt: 2,5 g

Se kontorets övriga auktionsvaror