Armbandsur Cartier Vendome Ellipse Jumbo, 18K guld, Ø33 mm, automatisk, kaliber Cartier 2670 (ETA), referensnummer 17003, boettnummer 170030943, 70-tal, viklås (doublé), urtavla och visare troligtvis från eftermarknad alternativt annan Cartiermodell, inga tillbehör, bruttovikt 41,7g

32 000 kr

(felic91)

Auktnr SE74.20240507.A25035
Varukategori Klockor / Damur
Utropspris 11 000 kr
Aktuellt bud 32 000 kr
Stänger 2024-05-07 19:37:00
Provision 4 800 kr
Frakt 129 kr

EXKLUSIVT DIAMANT- OCH OPALHÄNGE, 18K guld, Naturlig Opal 21x23 mm, Diamanter 54 st x 0,10-0,13ct + 9 st x 0,03ct, hjärtats storlek 39x41 mm, längd inkl. ögla 50 mm, tjocklek 12 mm, ostämplad, öppningsbar ögla, mycket fint skick Vikt: 28,6 g

Halskedja X-länk, 18K guld, doserad modell, tillverkarstämpel ABD, Falköping, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 44,5 cm, bredd 4,5 - 10 mm, fint skick Vikt: 20,1 g

Halskedja X-länk, 18K guld...

Figuriner, Lisa Larson "Advent - Luciatåg", komplett 4 delar, höjd 17-10,5 cm, Gustavsberg, märkta/stämplade undertill i botten, samtliga figurer kan bära stearinljus, fint skick utan anmärkning, vikt omkring 876 gram

Exklusivt Collier - Halsring med Hänge, silver 925/1000, Silversmed Björn Flygare (född 1939), halsring öppningsbar, inre mått 40 cm, bredd 2 mm, hänge med stående figur (förgylld), klot, strukturmönstrad bakgrund, längd 60 mm, bredd 24 mm (hänge vikt 16,8 gram), Björn Flygare Kristianstad 2007, mycket fint skick, sparsamt använd, etui medföljer Vikt: 32,2 g

Collier, 18K guld, trefärgad flätad modell, Guldfynd (GHA), längd 42,0 cm, bredd 4 mm, mycket fint skick Vikt: 6,1 g

Collier, 18K guld, trefärg...

Vintage damur Seiko, stål, 19 x 22 mm, quartz - behov av batteribyte, boettnummer 1n00-6r30 180276, extra länkbit, fint skick

Vintage damur Seiko, stål,...

Pärlcollier, klotlås i 18K guld, matterad och lätt mönstrad dekor, låsets diameter Ø10 mm, odlade pärlor Ø7,5 mm, blåvitrosa ton med god lyster, längd 42 cm, fint skick, svensk kontrollstämpel, bruttovikt 30,8 gram

Pärlcollier, klotlås i 18...

Collier, 18K guld, trefärgad flätad modell, Guldfynd (GHA), längd 45,0 cm, bredd 3,5 mm, mycket fint skick Vikt: 6,6 g

Collier, 18K guld, trefärg...

Herrur Tissot T-Gold, 18K guld, Ø33,5 mm, quartz - behov av batteribyte, referensnummer T71.3.411.21, gravyr företag namn 25 år, original skinnband, box, manual, från 2009, obetydligt använd / mycket fint skick

Ring, 21K guld, syntetisk Rubin 10 x 14 mm, Cubic Zirconia, Ø18¼ mm, bredd 2-14 mm, fint skick, stenar utan anmärkning, en ojämnhet på skenans insida efter en storleksändring Vikt: 6,1 g

Herrur Certina, doublé, Ø33,5 mm, quartz - full fungerande, referensnummer EOL 115 1199 49, gravyr initialer + 1988, länk i rostfritt stål, plexi, slitage på krona

Herrur Certina, doublé, Ø...

Figurin Höna, Lisa Larson ur serien "Leghorn", höjd 14 cm, Gustavsberg K-Studion (1997), signerad undertill i botten, fint skick utan anmärkning, vikt omkring 388 gram Skickas med paket.

Figurin Höna, Lisa Larson ...

Retro Hänge 1970-tal med Halskedja "Ärtlänk", silver, Bergkristall Ø15 mm, hänge längd inkl. ögla 43 mm, bredd 34 mm, kedja längd 60 cm, bredd 3 mm, NSE Guldvaru Ab Köping 1971, sten utan anmärkning, fint skick  Vikt: 19,6 g

Retro Hänge 1970-tal med H...

Vintage Collier, silver 830/1000, Markasiter, integrerat hänge, kedja Irrgång, längd 42 cm, hänge längd 11 cm, bredd 18 mm, en sten saknas, för övrigt i fint skick, svensk kontroll/importstämpel  Vikt: 9,7 g

Örhängen, 18K guld, Ametister Ø 5 mm, ploppar med tillverkarstämplar ALTON och ANA, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 1,8 g

Örhängen, 18K guld, Ameti...

Damur Tissot, doublé, Ø34 mm, quartz - nytt batteri, boettnummer T 181, universallänk i stål, originalbox,  fint skick

Damur Tissot, doublé, Ø34...

Figurin, Lisa Larson "Tomte - Vintersport", höjd 15 cm, Gustavsberg K-Studion (1997), märkt/signerad undertill i botten, fint skick utan anmärkning, vikt omkring 273 gram Skickas med paket.

Figurin Tupp, Lisa Larson ur serien "Leghorn", höjd 18 cm, Gustavsberg K-Studion (1997), signerad undertill i botten, minimalt glasyrbortfall på ett ställe i nederkant (möjligen från tillverkning), för övrigt i fint skick utan anmärkning, vikt omkring 510 gram Skickas med paket.

Figurin Kyckling, Lisa Larson ur serien "Leghorn", höjd 7,5 cm, signerad undertill i botten, fint skick utan anmärkning, vikt omkring 108 gram Skickas med paket.

Vintage Hänge med Halskedja Pansar, silver 835/1000, Markasiter, samtliga stenar i behåll, hänge längd 46 mm, bredd 19 mm, kedja längd 45,5 cm, svensk kontroll/importstämpel, fint skick  Vikt: 5,3 g

Vintage Hänge med Halskedj...

Se kontorets övriga auktionsvaror