17 gafflar, olika modeller och storlekar, gravyrer, emaljdetaljer samt skevheter, silver Vikt: 535,6 g

3 800 kr

Auktnr SE11.20240514.A33079
Varukategori Silver / Bestick
Kontor Malmö Centralen
Utropspris 3 800 kr
Stänger 2024-05-14 14:17:30
Provision 570 kr
Frakt 129 kr

 Elgitarr, Fender Stratocaster Eric Jonson Rosewood, Serienummer: EJ 13661, Model #: 0117700854, År 2011, svajarm,  nedslipade band, samtliga delar är original förutom plektrumskyddet. I nuläget är den ospelbar pga inkorrekt utförd bandslipning. Halsen har skador på band och greppbräda. En reparation kostar runt 7000kronor. Originalfodral med användarmanualer medföljer. Vikt: 0 g Skickas med Bussgods eller PostNord

Elgitarr, Fender Stratocas...

Figurin Duva, Nao by Lladro, Daisa 1983, 21cm, Vikt: 0 g

Fat, Höganäs old, 18,5x18,5cm, 658/1, formgivare John Andersson Vikt: 0 g Skickas med paket.

Fat, Höganäs old, 18,5x18...

Figurin, Höganäs, skulptur i form av flicka. Signerad Åke Holm, glaserat stengods. Höjd 13,5 cm Vikt: 0 g

Figurin, Höganäs, skulptu...

Fat i glas, Humpila, Pertti Santalahti, Ø 28cm, litet nagg Vikt: 0 g Skickas med paket.

Fat Flambe ALP Gunnar Nylund Rörstrand, dekor av O. Dahl, nr 5838, Lidköping, förgylld dekor stengods, 30x30cm Vikt: 0 g

Fyra koppar, Fulby, Hans och Birgitte Börjeson, Ø75mm, höjd 70mm, stengods Vikt: 0 g

Skål, glas blå/grå, på fot, Ø17,5cm, höjd 7,5cm, vikt 817,6g Vikt: 0 g

Skål, glas blå/grå, på ...

Ljusstake, vit 3-armad med dekor av blommor, 22,5cm, Ø24mm ljusmått, Jie Vikt: 0 g Skickas med paket.

Skål Orrefors, Orion, höjd 8,5cm, Ø13cm, Lars Hellsten Vikt: 0 g

Skål Orrefors, Orion, höj...

Vas, höjd 21,5cm bredd 8cm, design Friedrich Karl Ens i Volkstedt, Tyskland #5215 Vikt: 0 g

Vas, höjd 21,5cm bredd 8cm...

Sju tallrikar, Bing & Grön...

Kedja, 56,5cm, bredd 3mm, ITALY, S925/1000 Vikt: 6,9 g

Collier med granater, 42cm, trasigt lås, S800/1000 Vikt: 18,6 g

Receptionsklocka Damaskus,  sköldpadda, förgyllt stål med dekormönster, 14x8,5x4cm, går att ringa på både huvudet och svansen, BOJ Eibar, Pat nr 19596, 30366, Spanien, vikt 454,5g

Ring Platina, med diamant 1xca 0,50ct kapad kulett, troligtvis smaragder,  stl 17¾, bredd 1mm, skev, Pt950/1000 Vikt: 3 g

Servetthållare, 7,5x7cm, modell Rosen, år 1955, S835/1000 Vikt: 50,6 g

Servetthållare, 7,5x7cm, m...

Åtta Matskedar, 222mm, Finland, momogram, år 1957, S800/1000 Vikt: 437,8 g

Åtta Matskedar, 222mm, Fin...

Armband flätat, 18,5cm, 3mm, GHA, S925/1000 Vikt: 3,9 g

Armband flätat, 18,5cm, 3m...

Se kontorets övriga auktionsvaror