Armband X-länk med stav, längd 19cm, bredd ca 5,4-8mm, Esto Ab Guldvarufirman år 1965, 18K Vikt: 20,6 g

12 000 kr

Auktnr SE22.20240514.A35968
Varukategori Guld / Armband
Kontor Farsta
Utropspris 12 000 kr
Stänger 2024-05-14 20:36:00
Provision 1 800 kr
Frakt 129 kr

Brosch, Chanel, med vita stenar, ca 38x50mm, bijouteri, märkt Chanel A20 K, made in France, orginaletui, kvitto från Birger Jarlsgatan 2020.

Armbandsur Omega Seamaster Aqua Terra, 39mm, quartz, datum, referensnummer: 196.1113, serienummer: 58838400,  calnr: 1538, stål, stållänk, innermått inklusive ur ca 16cm,  5 extra länkbitar, originalask, kvitto på batteribyte med trycktest år 2023, bruksskick

Brosch, tillverkad av Fonsèque et Olive, (Georges Fonsèque och Emile Olive) Paris år 1889, Art Noveau, i form av en kvist med vindruvor, modellen kallas "Le Raisin",  kvisten prydd med rosenslipade diamanter och druvorna är i rött frostat glas. Broschen finns omnämnd med bild i  "La bijouterie Française au XIXe siècle" (French Jewellery of the Nineteenth Century) av Henri Vever, publicerad år 1908. En liknande brosch med tre druvor från samma tillverkare finns representerad på Victoria & Albert Museum i London, inventarienummer: M.88-2007. höjd ca 17-26mm,  bredd ca 45mm, limrester på druvorna, litet mellanrum mellan metall och ena druvan, 18K samt silver. Vikt: 18,1 g

A Fonsèque et Olive "Le Raisin" brooch, (Georges Fonsèque and Emile Olive) Paris 1889, Art Noveau, in the shape of a grape vine set with rose-cut diamonds and grapes in two-toned frosted glass, a similar brooch is mentioned in detail in the book "La bijouterie Française au XIXe siècle" (French Jewellery of the Nineteenth Century) by Henri Vever, published in the year 1908. A similar brooch with three green grapes can be viewed at the Victoria and Albert museum in London (museum number M.88-2007) height c.17-26mm, width c.45mm, glue residue can be seen on some of the grapes, 18K gold and silver. Weight: 18,1 grams

Brosch, tillverkad av Fons...

Armbandsur Swatch/Omega, MoonSwatch, Mission to Saturn, bioceramic, quartz, ca 42mm, kronograf, kardborrband, repigt plexiglas, repig, inga tillbehör.

Väska Marc Jacobs, Monogra...

Herrur Breitling, New Pluton, quartz, analog/digital, stål, Ø42mm, ref: A51037, serienr: 42861, stålarmband, repig, repigt glas, servicebehov, eventuellt digitalt eller knappen, fodral från Bukowskis ej original, troligen 1990-tal, inga övriga tillbehör.

Armbandsur Hugex, 34mm, manuell, kronograf, stål, boettnummer: 96529, Valjoux 92, troligen 1950-tal, servicebehov, defekt, går ej att vrida upp med kronan, läderband längd inklusive ur ca 21cm, smutsigt band

Hänge med blå stenar samt diamanter ca 90x 0,02ct, 1x 0,10ct, längd ca 40mm, bredd ca 30mm, 18K Vikt: 17,9 g

Hänge med blå stenar samt...

Herrur, Movado, quartz, Ø32mm, stål/doublé, nr: 87.33.866, 1460.135, stålarmband, tre extra länkbitar, box samt ytterkartong.

Herrur, Movado, quartz, Ø3...

Armbandsur Omega Semaster, 33mm, manuell, datum, svart urtavla, stål, guldtonat stål, repigt glas, slitage, sliten krona, troligen 1960-tal, inga tillbehör.

Armbandsur Internationell Watch Co Schaffhausen, 34mm, stål, personlig gravyr på bakboett, armlänk korridor, längd inklusive ur ca 20cm, länk i 18K, bruttovikt, 81,11g

Hänge med möjligen cabochonslipad karneol, ca 10-18mm, 925/1000 silver Vikt: 1,6 g

Hänge med möjligen caboch...

Brosch med opaler, turkoser samt emaljdetaljer, längd ca 85mm, bredd ca 45mm, ostämplad, metall Vikt: 19,7 g

Armbandsur Efva Attling, Stockholm, 28x37mm, quartz, datum, stål, läderband längd inklusive ur ca 23cm, inga tillbehör

Herrur Omega, Seamaster, Ø36mm, manuell, stål, läderarmband, skadad urtavla, repor på glas samt boett, läderband ej original, inga tillbehör.

Herrur Omega, Seamaster, Ø...

Armband matterad dekor, längd 18cm, bredd ca 14mm, 925/1000 silver Vikt: 31,4 g

Armband matterad dekor, lä...

Ring, bergskristall, stl 15½, bredd Ø16mm, höjd 17mm, Alton Guldvaru Ab, år 1966, silver  Vikt: 9 g

Ring, bergskristall, stl 1...

Hänge, riddardekor, monogramgravyr, längd ca 49mm, exklusive ögla, bredd ca 33mm, troligen utbytt del på baksidan, ostämplat, silver Vikt: 8,7 g

Hänge, riddardekor, monogr...

Ett par örhängen med vita stenar, längd 14mm, bredd ca 3-5mm, 18K Vikt: 1,2 g

Ett par örhängen med vita...

Armband X-länk, längd ca 18,5cm, bredd ca 13,7mm, N S E Guldvaru Aktiebolag Köping 1980, något buckligt vid lås, 830/1000 silver Vikt: 14,9 g

Armband X-länk, längd ca ...

Se kontorets övriga auktionsvaror