Träffar: 3779   « Föregående 1 [2] 3 4 ... 189 Nästa »

Såsslev, dekor av snäcka och rocailler, Uppsala, 1866, längd 19cm, slitage, silver. Vikt: 42,6 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56929

350 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:04:00

Fyra matskedar, modell Svensk rund, GAB, Stockholm, längd 18cm, slitage, silver.  Vikt: 164,7 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56928

1 200 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:03:30

Senapssked, William Eaton London England, 1829, längd 12cm, slitage, silver. Vikt: 18,1 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56927

175 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:03:00

Sex smörgåsgafflar, modell Rosenholm, längd 13,5cm, GAB, slitage, silver. Vikt: 120 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56926

900 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:02:30

Sex bakelsegafflar, modell Rosenholm, längd 13,5cm, GAB, Stockholm, slitage, silver. Vikt: 115,5 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56925

850 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:02:00

Elva kaffeskedar, modell Rosenholm, längd 12cm, GAB, slitage, silver. Vikt: 180,6 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56924

1 400 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:01:30

Sex teskedar, modell Rosenholm, längd 13,5cm, GAB, Stockholm, slitage, silver. Vikt: 142 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56923

1 100 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:01:00

Sex bordsskedar modell Rosenholm, längd 18cm, GAB, Stockholm, slitage, silver. Vikt: 261,4 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56922

1 900 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:00:30

Sex bordsgafflar modell Rosenholm, längd 17,5cm, GAB, Stockholm, slitage, silver. Vikt: 251,3 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56921

1 900 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 20:00:00

Sex matgafflar, modell Rosenholm, längd 19,5cm, GAB, Stockholm, slitage, silver. Vikt: 299,4 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56920

2 200 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:59:30

 Sex smörgåsknivar, modell Rosenholm, längd 16,5cm, GAB, slitage, silver och stålblad, bruttovikt 172g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56919

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:59:00

Sex bordsknivar, modell Rosenholm, längd 19,5cm, GAB, Stockholm, slitage, silver och stålblad, bruttovikt 264,6g Vikt: 0 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56918

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:58:30

Sex matknivar, modell Rosenholm, längd 22,5cm, GAB, Stockholm, slitage, silver och stålblad, bruttovikt 398,9g Vikt: 0 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56917

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:58:00

Sex glasskedar, modell Rosenholm, längd15 cm, GAB, Stockholm, slitage, silver. Vikt: 167 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56916

1 300 kr

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:57:30

Tolv hummergafflar, längd 19cm, slitage, nysilver.

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56915

200 kr

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:57:00

Gräddkanna med alliansvapen under krona, troligen Frankrike, dekor av blommor, blad och rocailler, höjd 14cm, slitage, silver. Vikt: 234,7 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56914

Konst & antikviteter / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:56:30

Supkopp, St Petersburg, Ryssland, 1700-tal, ej identifierad mästare, dekor av bladslingor, godronnerat liv, höjd 3,5cm, åldersbetingat slitage, otydliga stämplar, bucklor, silver.  Vikt: 22,2 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56913

Stänger: 2024-05-08 19:56:00

Supkopp, Moskva, Ryssland, kontrollstämplad 177?, ej identifierad mästare, rik dekor av i relief, godronnerat liv, höjd 4cm, åldersbetingat slitage, bucklor, silver.  Vikt: 36,4 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56912

Stänger: 2024-05-08 19:55:30

Oljelampa med Crest, Birmingham, London, 1800-tal, höjd 9,5cm, slitage, instabil, silver.  Vikt: 100,8 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56911

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:55:00

Pokal, John Robins, London, England, 1799, invändigt förgylld, dekor av fåglar, blommor och blad, höjd 16cm, gravyr, två lagningar vid mynningen, slitage, silver. Vikt: 266,1 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56910

Stänger: 2024-05-08 19:54:30