16 000 kr

(mango88)

Auktnr SE74.20240227.A24370
Utropspris 16 000 kr
Aktuellt bud 16 000 kr
Stänger 2024-02-27 20:18:00
Provision 2 400 kr
Frakt 129 kr

Collier, 18K vitguld, Diamanter 22 st - totalt 0,33ct WSI, Hallbergs Guld (GHA) 20127930, pansarkedjans längd 44,5 cm, hängets diameter 14 mm, mycket fint skick, förefaller vara sparsamt använt, originalask medföljer, hängets ordinarie nypris hos Hallbergs Guld 10 495 kr  Vikt: 4 g

Armbandsur Gucci Dive, stål, Ø45 mm, quartz, swiss, referensnummer 136.2, handledsmått max 17 cm, fint skick, inga tillbehör

Armbandsur Gucci Dive, stå...

Skulptur "Äpple", Hans Hedberg (1917-2007), stor modell, starkeldsfajans med glasyr i gult, orange och grönt, höjd 20,5-21 cm, omkrets mitt på äpplet 65,5 cm, inköpt direkt av konstnären i sin ateljé i Biot Frankrike omkring 1980, signerad i botten HHg, noggrant genomgången, skick utan anmärkning, vikt 2860 gram, skickas ej enbart avhämtning på kontoret i Kristianstad

Skulptur "Äpple", Hans Hed...

Armband, 18K guld, myntliknande dekor, öppningsbart, inre mått 17,0 cm, bredd 8-23 mm, något mindre bruksmärke Vikt: 9,9 g

Armband, 18K guld, tillverkarstämpel JP, svensk kontrollstämpel, längd knäppt 18,0 cm, bredd 9 mm, mycket fint skick Vikt: 18,5 g

Collier Bismarck med klot & ovaler (droppar), silver 925/1000, längd 40 cm, bredd 18,5 mm, tillverkarstämpel HS, mycket fint skick, sannolikt sparsamt använd  Vikt: 29,7 g

Armringar, tre st, 18K guld, mönstrad mittdekor, oval modell, öppningsbar, utrikiska stämplar, inre omkrets 17,5 - 18,0 cm, bredd 7 mm, fint skick, några mindre ojämnheter / intryckningar Vikt: 38,6 g

Exklusivt Retro Armband - Silversmed OWE JOHANSSON (född 1939), silver, längd 18 cm, bredd 35,5 mm, tjocklek 4,5 mm, varje länkbit med stämpel "DESIGN OWE", kontrollstämpel, mycket fint skick Vikt: 60 g

Collier, silver 925/1000, THOMAS SABO, Cubic Zirconia, längd 49,5/50 cm, kedja bredd 6-7 mm, hängen droppformade, längd 12,5 mm, bredd 7 mm, samtliga stenar utan anmärkning, fint skick  Vikt: 40,8 g

Ring, 14K guld, ljusblå Spinell 10x14 mm, troligtvis syntetisk, tillverkarstämpel B&C, Ø16¼ mm, bredd 2-17 mm, fattningens storlek 14x17 mm, fattningens höjd inkl. sten 8 mm, fint skick Vikt: 4,5 g

Ring, 14K guld, ljusblå Sp...

Halskedja, 23K guld, flätad modell, längd 66,5 cm, kedjans bredd 2,5 mm, tjocklek 2,5 mm, fint skick, 3 bath Vikt: 45,6 g

Halskedja, 23K guld, fläta...

Halskedja X-länk med stav, 18K guld, doserad modell, Svedbom & Co AB (SVE), längd knäppt 45,0 cm, bredd 5,5 - 11 mm, fint skick Vikt: 22,6 g

Halskedja X-länk med stav,...

Hänge, 18K guld, kubisk zirkonia, Guldfynd (GHA) 20119707, längd inkl. ögla 11 mm, bredd 7 mm, tjocklek 1,3 mm, mycket fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 0,2 g

Hänge, 18K guld, kubisk zi...

Ring, 18K guld, ljusblå Spinell Ø 5 mm, Svedboms Guldsmeds Ab (ESM), svensk kontrollstämpel, Ø17½ mm, bredd 2 - 5,5 mm, mycket fint skick Vikt: 2,5 g

Ring, 18K guld, ljusblå Sp...

Vintage herrur Seiko 66-5010, stål, 32 x 32 mm, manuell, referensnummer 5010, bruksmärken, mindre repor/spricka i glas, cirka 1969

Ring KUMKUM, silver, flerfärgade stenar, Ø17½ mm, bredd 5,2-20,5 mm, front Ø20,5 mm, fint skick Vikt: 10,7 g

Ring KUMKUM, silver, flerf...

Ring, 18K guld, Safirer, Guldsmed Rolf Nilsson (OWN), Kristianstad, svensk kontrollstämpel, Ø18¼ mm, ringens bredd 4-18 mm, frontens storlek 18x18 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 7,1 g

Halsband, silver 925/1000, modell med stavar, längd 51,0 cm, stavar längd 10,5 mm (längd 22 mm inkl. öglor), bredd 5 mm, tillverkarstämpel FVM Malmö 1998, fint skick  Vikt: 72,8 g

Retro Ring FINLAND 1970-tal, silver 925/1000, KARL LAINE - FINNFEELINGS FINLAND ÅBO 1974, Ø15¼ mm, (justerbar skena), bredd 7-27,5 mm, stor dekor (Ø27,5 mm), mycket fint skick  Vikt: 10,2 g

Diamantörhängen, 18K guld, Diamanter 2 x 0,025ct, örhängenas diameter 3 mm, fint skick Vikt: 1 g

Diamantörhängen, 18K guld...

Se kontorets övriga auktionsvaror