Ring i 18K guld med ett graverat blomstermönster. Den är 3,8 - 10,8 mm bred, är i storlek 16½ och väger 2,7g. Tillverkad av Isaks Gravyrsmedja i Kolsva. Stämplad 18K. Gravyr.

1 400 kr

(yguld1)

Auktnr SE73.20240425.A16817
Utropspris 1 400 kr
Aktuellt bud 1 400 kr
Stänger 2024-04-25 19:14:00
Provision 210 kr
Frakt 129 kr

Collier i minst 21K guld med en stor, fast berlock mitt fram. Den är 50 cm lång, kedjan är 5,5 mm bred, berlocken är 73 x 69 mm (ojämnheter / bucklor). Den väger 99,0g. Håller 21K i densitetstest, men tar upp luft. Kroklåset är otydligt stämplat 99....

Ring i 18K guld med diamanter 1 x c:a 0,25ct & 10 x c:a 0,02ct. Den är 2,8 mm bred, 1,8 mm hög och väger 4,1g. Storlek 17. Stenstorleken 0,45 ingraverad. Mittstenen sitter upphöjd så att du kan sätta en slät ring bredvid utan glipa. Från Schalins. Stämplad 18K & kattfot. Gravyr.

Ring i 20K guld med intensivt blå sten och två diamanter á c:a 0,03ct; fattade i vitt guld 18K. Den är 3,2 - 9,2 mm bred, är i storlek 20 och väger 6,4g. Tillverkad 1974 av Guldsmedjan i Umeå. Kattfot.

Armband i 18K guld med ett konturhjärta. Det har ställbar längd 17,5 / 18,5 cm, är 1,1 - 6,3 mm brett och väger 1,2g. Karbinhake. Stämplat GHA (Guldfynd) & 750. Fint skick. Nypris idag 2498kr.

Bismarkarmband i 18K guld. Det är 19,5 cm långt, 9,1 mm brett och väger 29,7g. Kistlås. Oläsliga, utländska stämplar.

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18,5 cm långt, 9,5 mm brett och väger 14,2g. Kistlås. Nött i länkarna närmast låset. Tillverkat 1953 av Franzens Guldsmedsverkstad i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

X-länksarmband i 18K guld. Det är 18 cm långt, 11 mm brett och väger 18,7g. Kistlås. Nött i länkarna närmast låset. Tillverkat 1959 av Ädelsmycken Aktiebolag  i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Cordelarmband i 18K guld. Det är 19 cm långt, 2,2 mm brett och väger 1,1g. Springring. Stämplat GHA (Guldfynd) 750.

Fyrradigt, mönstrat armband i 18K guld. Blank på andra sidan. Det är 18 cm långt, c:a 3,2 mm brett och väger 3,5g. Springring. Stämplat ITALY, 750 & kattfot. En liten ojämnhet i en länk.

Fyrradigt, mönstrat armban...

Minnesmynt "SVENSK MYNTNING 995 - 1995" från 1995 i plastetui. Nominellt värde 1000kr. 5,8g 21,6K.

Två minnesmynt "REGALSKEPPET VASA" i silver från 1990 i plastetuier. Nominellt värde totalt 400kr. Totalt 54g 925/1000.

Två minnesmynt "REGALSKEPP...

Ring i 21K guld. Den är 5 - 10,9 mm bred, är i storlek 17½ och väger 3,3g. Ostämplad.

Ring i 21K guld. Den är 5 ...

Förtjänstmedalj 18K 13,8g. Personlig gravyr.

Förtjänstmedalj 18K 13,8g...

X-länkscollier i 18K guld. Den är 45 cm lång (och har en pansarkedjeförlängning till 50 cm som går att knipsa bort), är 5,4 - 7,4 mm bred och väger 13,5g. Springring. Kattfot.

X-länkscollier i 18K guld....

Minnesmynt "DROTTNING SILVIA" från 1993 i plastetui. Nominellt värde 1000kr. 5,8g 21,6K.

Ring i 18K guld med en svart sten (nött). Den är 1,6 - 8,8 mm bred, är i storlek 17½ och väger 2,3g. Tillverkat 1941. Kattfot. Oläslig, svensk tillverkarstämpel. Ojämn skena.

Ring i 18K guld med en blå sten. Den är 1,6 - 13 mm bred, är i storlek 17¾ och väger 3,2g. Tillverkad av Wilhelm Harbeck i Stockholm. Kattfot.

Ring i 18K guld med en blå...

Minnesmynt "GUSTAV III 1792 - 1992" från 1992 i plastetui. Nominellt värde 1000kr. 5,8g 21,6K.

Små droppörhängen i 18K guld. De är 13,5 mm långa och väger 0,75g. En snurrebuss är i gulmetall (ej medräknad i vikten).

Små droppörhängen i 18K ...

Se kontorets övriga auktionsvaror