2 400 kr

Auktnr SE74.20240430.R40101
Varukategori Guld / Hängen & berlocker
Auktionstyp Lagerauktion - kan endast betalas online
Utropspris 2 400 kr
Stänger 2024-04-30 21:37:30
Provision 360 kr
Frakt 129 kr

Hänge, 18K guld, grön sten Ø 7 mm, Guldfynd (GHA), längd inkl. ögla 16 mm, bredd 8,5 mm, tjocklek 4 mm, mycket fint skick, sten utan anmärkning Vikt: 0,5 g

Hänge, 18K guld, grön ste...

Hänge, 18K guld, kubisk zirkonia, Guldfynd (GHA) 20119707, längd inkl. ögla 11 mm, bredd 7 mm, tjocklek 1,3 mm, mycket fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 0,2 g

Hänge, 18K guld, kubisk zi...

Diamanthänge, 18K vitguld, Diamant 0,06ct - graverat på hängets baksida, Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co Ab (Gd&Co), Malmö, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 10 mm, bredd 3 mm, fint skick Vikt: 0,4 g

Diamanthänge, 18K vitguld,...

Hänge Flygvapnet "Saab 35 Draken" med tillhörande halskedja, sannolikt 1980-tal, förgylld metall, hänge längd 20 mm, kedja längd 46,5 cm, bredd 2,5 mm, oanvänd, förvaras i originaletui (plast)

Hänge Flygvapnet "Saab 35 ...

Collier, silver 925/1000, Ametister, de största kloten svagt fasetterade Ø4,5-6 mm, längd 90 cm, stenar utan anmärkning, mycket fint skick  Vikt: 10,3 g

VINTAGE SET - Hänge med halskedja Ärtlänk + Brosch + Örhängen, ett par (clipsmodell, fäste i gulmetall), silver 925/1000, modell med Vikingaskepp, förgylld dekor, filigran, Markasiter (samtliga i behåll), hänge längd inkl. ögla 48 mm, bredd 28 mm, kedja längd 63 cm, brosch 42x22,5 mm, örhängen Ø15 mm Vikt: 23,1 g

VINTAGE SET - Hänge med ha...

Retro Collier 1950-tal, Danmark, silver 925/1000 (sterling), Marius Sörensen (1895-1957), längd 40,5 cm, integrerat hänge med bl.a. klotdekor, bredd 22 mm, fint skick  Vikt: 12,1 g

Halsband, silver 925/1000, integrerat hänge med svart sten och vita stenar, längd 45,5 cm, kedja bredd 3 mm, hänge längd inkl. öglan med vita stenar 28 mm, bredd 12,5 mm, stenar utan anmärkning, fint skick  Vikt: 15,8 g

Diverse silverföremål 830-925/1000, merparten smycken eller delar därav, enstaka stenar/emalj, defekter/bruksmärken, bruttovikt 211,8 gram

Diverse silverföremål 830...

WIWEN NILSSON (1897-1974) LUND - Örhängen, silver 930/1000, kvadratisk dekor, skruvmodell, mått 12x12 mm, tillverkad 1948 & 1949, fina tydliga stämplar, fint skick  Vikt: 5,2 g

Armband Ankarlänk, 18K guld, kraftig massiv modell, Balestra Italien, inre mått knäppt 18,5 cm, bredd 7,5 mm, fint skick Vikt: 50,9 g

Armband Ankarlänk, 18K gul...

Ring, silver 925/1000, Ø16,0 mm, bredd 4,5-16,5 mm, dekor uppbyggnad 8 mm, tillverkare A. DUOLOS, svensk kontroll/importstämpel, fint skick  Vikt: 9,5 g

Ring, silver 925/1000, Ø16...

Brevkniv "Rosdekor", silver 835/1000, längd 16,5 cm, svensk kontroll/importstämpel Vikt: 18,9 g

Pärlcollier, förgyllt silver 925/1000, syntetiska pärlor Ø5 mm, längd 45 cm, bredd 2-5 mm, tillverkarstämpel CG, mycket fint skick  Vikt: 5,6 g

Pärlcollier, förgyllt sil...

Armband Figaro med berlocker, silver, längd 19 cm, bredd 3,5 mm, berlocker med varierande mått, något mindre märke Vikt: 10,6 g

Silversmycken, bl.a. Halskedja Pansar, längd 57,5 cm, bredd 1,8 mm, Armring rektangulär modell, inre mått 17,5 cm, bredd 3 mm, öppningsbar, Hängen, Broscher, tillverkarstämpel A*D, totalt 7 delar, normalt buret skick  Vikt: 29,9 g

Ring, 18K guld, modell utformad som en Kungakrona, Diamanter 133 x 0,005ct + 7 x 0,015ct + 4 x 0,05ct + 1 x 0,25ct, tillverkarstämpel HEG, Ø20¼ mm, bredd 8 - 19 mm, pixelerat namn på bild 1, fint skick Vikt: 21 g

Hänge "Skyddsängel", silver 925/1000, vit sten, längd inkl. ögla 24,5 mm, bredd 16,5 mm, sten utan anmärkning, fint skick  Vikt: 2,6 g

Hänge "Skyddsängel", silv...

Reservoarpenna Montblanc, Nr. 246, stift i 14K guld, resin i celluloid med grön marmorimitation, längd 13 cm, 40- 50-tal, spricka - se bilder

Hänge (Silversmed Göran Kuhlin Göteborg 1992) med Halskedja Venezia, silver 925/1000, hänge längd 25,5 mm, bredd 12 mm, kedja längd 42,5 cm, fint skick  Vikt: 4,2 g

Hänge (Silversmed Göran K...

Se kontorets övriga auktionsvaror