Diverse defekta / graverade smycken 18K 15,7g.

8 200 kr

(yguld1)

Auktnr SE73.20240502.A16851
Varukategori Guld / Övrigt
Utropspris 8 000 kr
Aktuellt bud 8 200 kr
Stänger 2024-05-02 19:06:00
Provision 1 230 kr
Frakt 129 kr

Cordelörhängen i 18K guld. De är 2,1 mm breda, 31,5 mm långa och väger 1,3g. Italiensk tillverkarstämpel & 750. Fint skick.

Cordelörhängen i 18K guld...

Set i silver med grönfläckiga stenar: collier (41,5 cm lång, 1- 30 mm bred), krokörhängen (40 mm långa) & armband (7 - 25 mm brett, innermått 14,5 cm + 1 cm öppning). De väger 35,6g tillsammans. Stämplade 925.

Set i silver med grönfläc...

Herrur Jaeger Le Coultre Memovox i stål utan band. Boett Ø 35 mm med nr 638214. Personlig gravyr från 1956 på baksidan. Gulnad / fläckig urtavla. Krackelerat glas. Förmodligen hammarautomat- ej öppnad. Klockan går vid enklare test.

Rolig ring i silver med en toppig ametist. Den är 6 - 16,7 mm bred, har ställbar storlek (nu c:a 16) och väger 9,2g. Tillverkad 1972 av Bengt Hallbergs Guldsmeds AB i Köping.

Armband i silver med ett genombrutet mönster. Det är 18 cm långt, 20 mm brett och väger 34,4g. Pinnlås. Tillverkat 1986 av Taiga Silversmide i Jokkmokk. Kattfot.

Karl Laine: ring "spiderweb" i silver. Motivet är Ø 21,7 mm. Skenan är 6,3 mm bred och har ställbar storlek (nu c:a 16). Den väger 6,4g. Stämplad KL. Finska kontrollstämplar från 1973.

Blomstermönstrat armband i 18K guld. Det är 17 cm långt, 6 mm brett och väger 1,9g. Springring. Ojämnheter. Oläslig, svensk tillverkarstämpel, 18K & kattfot.

Blomstermönstrat armband i...

Kalevala: collier i silver med en blåvit berlock. Den är 25,6 x 34,3 mm. Stämplad MADE IN FINLAND kk 925 M8 (1989) & finska kontrollstämplar. Halsringen är 1,2 mm bred, har ett innermått på c:a 40 cm (passar dig med smal hals) och har kroklås. Bruttovikt 17,0g.

Stora örhängen i 18K guld med blå stenar. De övre delarna är Ø 40 mm x c:a 12 mm. Totallängd c:a 90 mm. Hjälpkedjor (en är av). Finska kontrollstämplar från 1972.  De väger 43,2g BTO inkl. stenar. Klämda / skeva. Nötta öglor på hjärtberlockerna.

Stora örhängen i 18K guld...

Armband i 14K guld. Det är 18,5 cm långt, 4,4 mm brett och väger 3,6g. Springring. Finska kontrollstämplar.

Armband i 14K guld. Det är...

Blomstermönstrad collier i 18K guld. Den är 43,5 cm lång, 6 mm bred och väger 4,5g. Springring. Oläslig, svensk tillverkarstämpel, 18K & kattfot.

Blomstermönstrad collier i...

Smyckeur Certina i 14K guld med 18K band. Boett c:a 17 x 17mm. Manuellt urverk. Safirglas. Totallängd 19 cm. Bandbredd 7,5 mm. Kistlås. Bruttovikt 24,8g inkl. verk & allt.

Finnfeelings: hjärtformad berlock i silver med bergskristall. Den är 21,4 x 19 mm. Design Karl Laine. En 45 cm lång ormlänk i silver medföljer. Karbinhake. De väger 11,4g tillsammans.

Finnfeelings: hjärtformad ...

Lång collier i 18K guld med med filigrandekorer. Den är 83,5 cm lång, 1,5 - 4,8 mm bred och väger 8,0g. Springring. Svensk importstämpel.

Lång collier i 18K guld me...

Ring i silver med en hematit (fläckig). Den är 6,6 - 27,3 mm bred, är i storlek 17½ och väger 14,3g. Tillverkad 1957 av Alton i Falköping. Kattfot.

Cordelkedja i 18K guld. Den är 45 cm lång, 3,7 mm bred och väger 7,8g. Karbinhake. Från Balestra. Stämplad 750 S&Co.

Carmoséring i vitt guld 18K med diamanter 1 x c:a 0,18ct & 8 x c:a 0,04ct. Den är 2 - 9,3 mm bred, är i storlek 17½ och väger 4,0g. Tillverkad 1973 av G Dahlgren & Co i Malmö. Kattfot. Stenstorleken 050 ingraverad.

Carmoséring i vitt guld 18...

Rolig ring i 18K guld med en guldbrun sten (28,4 x 10,1 mm). Den är 2,4 mm bred, är i storlek 16¾ och väger 6,0g. Oläslig stämpel & 18.

Västerbottensberlock i silver. Den är 40,5 x 5,9 mm lång. Tillverkad av Guldsmed Petersson AB i Bollnäs. En 42 cm lång ormlänk i silver medföljer. Karbinhake. De väger 14,8g tillsammans.

Västerbottensberlock i sil...

X-länksarmband i 18K guld. Det är 17,5 cm långt, 8 mm brett och väger 13,3g. Kistlås. En knopp där man fäster säkerhetsåttorna saknas. Tillverkat 1963 av  Nordguld Tor Ahlberg  i Stockholm. Kattfot.

X-länksarmband i 18K guld....

Se kontorets övriga auktionsvaror