Presenterna för
alla hjärtans dag!

Hos oss hittar du sakerna du inte hittar någon annanstans.

Herrur Zenith, 18K guld, Ø33,5 mm, quartz - behov av nytt batteri, boettnummer 30.1740.116, gravyr, original skinnband och spänne, original box, mycket fint skick,

5 000 kr

(paulo1981)

Auktnr SE74.20240507.A25036
Varukategori Klockor / Herrur
Utropspris 5 000 kr
Aktuellt bud 5 000 kr
Stänger 2024-05-07 19:37:30
Provision 750 kr
Frakt 129 kr

Systemkamera Sony A1, batteriladdare, 2 batterier, kamerarem (oanvänd), USB-kabel, manual, Sony Tough minneskort 80GB, originalkartong, inköpt 2021, totalt 4901 exponeringar, några mindre bruksmärken, cirka 10 svaga vertikala linjer på displayen som syns i vissa vinklar mot ljuset, även när displayen är släckt, påverkar inte bilderna.

Diamantörhängen, 18K guld, Diamanter 2 x 0,025ct, örhängenas diameter 3 mm, originalploppar, fint skick Vikt: 1 g

Diamantörhängen, 18K guld...

Ring, silver, tvinnad modell, Gunnar Wetteholm Varberg, Ø18¼ mm, bredd 2,5-6 mm, fint skick Vikt: 4,1 g

Antik Carmoséring, 18-23K ...

Äldre Hänge med tillhörande Halskedja Ankarlänk, förgylld metall/doublé, Amerika, grön & röda stenar, hänge längd inkl. ögla 42,5 mm, bredd 22,5 mm, kedja längd 44 cm, fint skick

Äldre Hänge med tillhöra...

Retro Örhängen, 18K guld, Ametister 7x9 mm, total längd 25 mm, bredd 9 mm, ploppar med tillverkarstämpel BEH - Bengt Hallberg Guldsmeds AB, mycket fint skick, förefaller vara sparsamt använda, stenar utan anmärkning Vikt: 2,1 g

Retro Örhängen, 18K guld,...

Armring, 18K guld, mönstra...

Diamantring, 18K vitguld, mörkgrön Safir 1,17ct (graverat på skenans insida), Diamanter 16 st - totalt 0,34ct (graverat på skenans insida), tillverkarstämpel HS, svensk kontrollstämpel, Ø18½ mm, bredd 2,3 - 9 mm, ett mikronagg på sidan av Safiren, fint skick Vikt: 4,7 g

Diamantring, 18K vitguld, ...

Pärlcollier, lås i 18K guld, dekor i vitguld, Diamanter 2x0,01ct, (stämplad 0,02), låsets storlek ca. Ø10 mm, höjd 7 mm, doserad modell, odlade Pärlor Ø5-8,5 mm, blåvitrosa ton, god lyster, längd 42 cm, svensk kontrollstämpel, fint skick  Vikt: 24 g

Pärlcollier, lås i 18K gu...

Herrur Longines La Grande Classique, 18K guld, Ø33,5mm, quartz, funktion garanteras, referensnummer L4.743.6, gravyr: namn + företag + 2007, original skinnband och spänne, inga tillbehör, fint skick

Retro Armring, silver, svagt mönstrad dekor, ej öppningsbar, inre mått 19,5 cm, bredd 2,8 mm, Victor Janson Guldvaru Ab Lindesberg 1974, fint skick Vikt: 6,6 g

Armband Bismarck med berlocker (6 st), silver 830/1000, längd 18 cm, bredd 8 mm, en berlock med månstensliknande sten, berlocker med varierande mått, Nefertiti längd 20 mm, svensk kontrollstämpel, fint skick, sten utan anmärkning Vikt: 19,6 g

Ring KUMKUM, silver 925/1000, vit sten, Ø19,0 mm, bredd 3,5-11 mm, frontens höjd 7 mm, sten utan anmärkning, fint skick Vikt: 5,8 g

Armband med berlocker (5 st), silver (merparten stämplade 925/1000), olika tillverkare, bl.a. PANDORA, armband längd 17,5 cm, bredd 3 mm, berlocker med vita/blå stenar, varierande mått, fint skick Vikt: 27,4 g

Retro Armring, 18K guld, Ametist Ø12 mm, öppningsbar modell, Svedboms Guldsmeds Ab (ESM), svensk kontrollstämpel, inre omkrets 17,5 cm, skenans bredd 3 mm, fint skick Vikt: 10 g

Halskedja, 18K guld, integrerade hängen med Kristaller, kedja Singapore, Guldfynd (GHA) 20003177, längd 42,0 - 45,0 cm, bredd 1,2 - 12 mm, mycket fint skick, stenar utan anmärkning, ordinarie nypris hos Guldfynd 4 198 kr Vikt: 2,2 g

Örhängen, 18K guld, stör...

Praktfull Lockpokal, silver 925/1000, frukt & bladdekor i relief, utanpåliggande bladverk, sannolikt Tyskland, tillverkarstämpel BM, höjd inkl. lockknopp 43 cm, invändig förgyllning, stämplad på både pokal och lock, en mindre intryckning, någon enstaka dekor på lock med hanteringsmärken (ett blad saknas), för övrigt i fint bruksskick  Vikt: 1161,5 g

Vintage Hänge "Blomma", stor modell, silver 925/1000, rosa/vit dekor, färgade pärlor Ø5-5,5 mm, 3 hängande kedjor (Ärtlänk), längd från ögla till nedersta avslutning 12 cm, bredd 45,5 mm, uppbyggnad 5 mm, felfri, fint skick  Vikt: 20,3 g

Vintage Hänge "Blomma", st...

Se kontorets övriga auktionsvaror