Ring, 18K guld, svart sten, Ø17,75 mm, bredd 1,5-11 mm, märke efter storleksändring, sten med ytslitage, något ojämn skena Vikt: 1,4 g

350 kr

(zeljka275)

Auktnr SE74.20190305.A3464
Utropspris 350 kr
Aktuellt bud 350 kr
Stänger 2019-03-05 19:55:30
Provision 53 kr
Frakt 129 kr

Vintage Hänge 1950-tal, 18...

Armbandsur Cartier Vendome Ellipse Jumbo, 18K guld, Ø33 mm, automatisk, kaliber Cartier 2670 (ETA), referensnummer 17003, boettnummer 170030943, 70-tal, viklås och visare troligtvis från eftermarknad, inga tillbehör, bruttovikt 41,7g

Örhängen, ett par, silver 925/1000, odlade sötvattenspärlor Ø5 mm, vita stenar, mått 14x14 mm, oidentifierad tillverkarstämpel KRS, stenar utan anmärkning, mycket fint skick  Vikt: 4,8 g

Örhängen, ett par, silver...

Armband med integrerat Hjärta, 21K guld, längd knäppt 18,0 - 20,0 cm, bredd 3-17 mm, fint skick Vikt: 5,1 g

Armband med integrerat Hjä...

Damur Omega Ladymatic, guld på stål, Ø22 mm, automatisk, kaliber 681, referensnummer 566.011, urtavla med fin orörd patina,

Kockkniv GLOBAL G-100/AN, specialutgåva 35 års jubileum från Yoshikin (2020), 19 cm, total längd 31,5 cm, oanvänd i originalförpackning, mycket fint skick

Örhängen, 18K guld, blå stenar, örhängenas bredd 5 mm, fint skick, stenar utan anmärkning, ploppar saknas Vikt: 0,3 g

Örhängen, 18K guld, blå ...

Retro Hänge 1970-tal, stor modell, silver, Bergkristall (Ø15,5 mm), längd 86 mm, bredd 53 mm, Svedboms Guldsmeds Ab Vetlanda, tillverkad 1972, sten utan anmärkning, fint skick  Vikt: 16,1 g

Retro Hänge 1970-tal, stor...

Retro Armband 1970-tal, silver, geometrisk dekor, längd 20,5 cm, bredd 38 mm, Svedboms Guldsmeds Ab Vetlanda, tillverkad 1970, en dekor har släppt i lödning till ring (spetsig del), kan lätt åtgärdas, för övrigt i fint skick  Vikt: 61,3 g

Armband Tvåradig Pansarlänk med stukturmönstrad bricka, 21K guld, vita stenar, ej massiv modell, längd 18,0 cm, bredd 9,5 - 10 mm, roterbart lejon på brickan Vikt: 16,9 g

Armband Tvåradig Pansarlä...

Ring, 14K vitguld, Safirer, Cubic Zirconia, tillverkare Diamonair, Ø17½ mm, bredd 3-17 mm, frontens storlek 17x17 mm, frontens höjd 13 mm, mycket fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 6,9 g

Ring, Dansk Design, 18K guld, Ametister Ø4-6 mm, stämplad Ib&W - Ibsen& Weeke, DENMARK, kontrollstämpel, Ø16½ mm, bredd 3-27 mm, frontens storlek 20x27 mm, fint skick, stenar utan anmärkning Vikt: 10,5 g

Armring, 18K guld, WIWEN NILSSON (1897-1974), Lund 1965, kraftig, svagt oval modell, ej öppningsbar, inre mått 20,0 cm, bredd 6 mm, tjocklek 2 mm Vikt: 38,7 g

Hänge Droppe, 18K vitguld, BEH Bengt Hallberg Guldsmeds AB, svensk kontrollstämpel, längd inkl. ögla 16 mm, droppens bredd 6 mm, fint skick Vikt: 0,4 g

Hänge Droppe, 18K vitguld,...

Dekoration, Ros med överdrag/plätering i 24K guld, naturlig storlek, längd 28,5 cm, certifikat medföljer, originaletui (32x11x5 cm), fint skick  Skickas med paket.

Dekoration, Ros med överdr...

Armband "Hjärtan", silver 925/1000, längd 19 cm, bredd 7 mm, hjärtan tjocklek 4 mm, fint skick  Vikt: 6,9 g

Armband "Hjärtan", silver ...

Halskedjor + Hänge "Kors", silver, totalt 3 delar, halskedjor Venezia & Ankarlänk, längd 49,5 cm, lås till båda i oädel metall, hänge med Markasiter (samtliga i behåll), längd inkl. ögla 33,5 mm, bredd 16,5 mm, någon mindre ojämnhet   Vikt: 11,7 g

Halskedjor + Hänge "Kors",...

Halskedja Venezia, 18K guld, längd 52,5 cm, fint skick Vikt: 3 g

Skål, Olle Alberius (1926-1993) Orrefors, slipad kristall, större modell, höjd ca. 16 cm, diameter Ø18 cm, signerad/märkt undertill i botten, numrerad 4385-131, ett mindre märke i ovankant, för övrigt i fint skick, vikt omkring 3850 gram  Skickas med postpaket.

Skål, Olle Alberius (1926-...

Se kontorets övriga auktionsvaror