Ring, 18K vitguld, slät modell, Heribert Engelbert AB (HE), Ø18,25 mm, bredd 5 mm, gravyr slipas bort Vikt: 6,6 g

2 400 kr

Auktnr SE74.20200609.A8274
Varutyp Smycken; ringar
Utropspris 2 400 kr
Stänger 2020-06-09 20:09:00
Provision 360 kr
Frakt 99 kr

Gamingdator MSI GS75 Stealth 8SG, processor i7-8750H, RAM 32GB, 17,3 tum, fint skick, minimal obetydlig (lätt) intryckning i övre höger hörn (strax ovanför tangenterna), nätsladd, ej kartong, frakt 99 kronor. Vikt: 0 g

Alliansring, 18K guld, diamanter 5 x 0,20ct (stämplad 1.00), briljantslipade, ca. W / SI, Guldfynd AB, Ø 17,5 mm, bredd 3 - 4,5 mm,  fint skick Vikt: 6,1 g

Kopparmynt Sverige, Karl XII, Nödmynt, 1 Daler S.M, 8 stycken, bl.a. HOPPET 1719, PUBLICA FIDE 1716 på tjock plants, Ø22,5-23 mm, cirkulerade, samtliga med oputsad patina Vikt: 38,7 g

Silvermynt, sannolikt Dirhem, arabiska riket 700-900-talet, typ av mynt som cirkulerade i Sverige under vikingatiden och som ofta förekommer i de svenska myntskatterna, Ø30,5 mm, oputsad patina Vikt: 3,1 g

Medalj (Frimurarmedalj) Sverige - Kronprins Carls giftermål med Lovisa av Nederländerna 1850, graverad av P.H Lundgren, tenn, Ø43 mm, framtagen av svenska frimurarna, fin mörk orörd patina Vikt: 33,8 g

Silvermynt Sverige - Gustav III, 1 Riksdaler 1782, Ø41,5 mm, cirkulerad, fin oputsad patina Vikt: 29,3 g

Silvermynt Sverige och utlandet, 1600-1800-tal, 9 stycken, bl.a. Karl XI, 1 Öre 1675, Oscar I, 1/32 Rdr sp. 1852 (3 stycken), cirkulerade, varierande kvalitet Vikt: 13,3 g

Silvermynt Sverige - Gustav III, 1 Riksdaler 1776, Ø41,5 mm, cirkulerad, oputsad patina Vikt: 29,1 g

Kopparmynt Sverige, 1600-1800-tal, totalt 38 stycken, bl.a. Karl XI, 1/6 Öre S.M 1666, Karl X Gustav, 1/4 Öre 1655, ej fullständigt genomgånget, varierande kvalitet, flertalet väl cirkulerade  Vikt: 261 g

Kopparmynt Sverige, 1700-1800-tal, 25 stycken, bl.a. Fredrik I, 1 Öre SM. 1731, Gustav IV Adolf, 1/2 Skilling 1802, Karl XIV Johan, 1 Skilling 1819, cirkulerade, varierande kvalitet Vikt: 194 g

Ljusstakar, ett par, sk. kontorsljusstakar, malm, 1900-tal, höjd 11 cm, fotplatta Ø90 mm, höj och sänkbar modell med invändig hylsa, stämplade "MALM" undertill, bruksskick utan anmärkning Vikt: 658 g

Silvermynt Sverige - Adolf Fredrik, 1 Riksdaler 1769, "Gävlekopia" från 1970-talet, Ø41,5 mm, oputsad med lätt patina Vikt: 30,9 g

Stort parti Inflationssedlar Tyskland, 57 stycken, 1920-talet, varierande valörer och storlek, ej genomgånget, cirkulerade men överlag i gott bruksskick

Kopparmynt Sverige, 1700-1800-tal, totalt 54 stycken, bl.a. Karl XII, 1/6 Öre SM. 1718, Fredrik I och Adolf Fredrik, 1 och 2 Öre SM, ej fullständigt genomgånget, varierande kvalitet Vikt: 680 g

Fingerborgar, silver, 2 stycken, tillverkade av Bröderna Lundqvist Falun 1955 resp. G Dahlgren & Co Malmö 1937, gravyr, monogram/namn, fint bruksskick Vikt: 5 g

Armband Pansar, 18K guld, Balestra, total längd 21,0 cm, inre omkrets knäppt 19,5 cm, bredd 5,5 mm, tjocklek 2,5 mm, massiv modell, fint skick Vikt: 29,6 g **p.g.a. SEMESTERTIDER kan leveranstiden bli längre än normalt**

Kopparmynt Utlandet, 17-1900-tal, totalt 40  stycken, bl.a. 1 Skilling Danske KM. 1771 (3 ex.), One Cent 1889 United States of America, ej fullständigt genomgånget, varierande kvalitet Vikt: 320 g

Sedlar, Ryssland, 4 stycken, 1909-1919, bl.a. 100 Rubel 1910, mått 12x26 cm, cirkulerade men överlag i gott bruksskick bortsett från sedel 1909 med fläckar, skador, pappersbortfall

Sedlar Sverige, ogiltiga, bl.a. 100 Kronor 1963, totalt belopp 165 kronor, cirkulerade, 100 kronor med vikmärken

Retro - Ring, silver 925/1000 (sterling), design Karl-Erik Palmberg för ALTON Guldvaru Ab Falköping 1973, större modell, Ø18,25 mm, regler/justerbar skena, bredd 4,5-25,5 mm, fint skick utan anmärkning Vikt: 7,4 g **p.g.a. SEMESTERTIDER kan leveranstiden bli längre än normalt**

Se kontorets övriga auktionsvaror