Mönstrad ring i 18K guld. Den är 6,1 mm bred, är i storlek 25,5 (!) och väger 6,5g. Tillverkad 1906 av EH Yttergrens i Umeå. Kattfot. Oläslig gravyr.

2 100 kr

(yguld)

Auktnr SE73.20210923.A8701
Varutyp Smycken; ringar
Utropspris 2 100 kr
Aktuellt bud 2 100 kr
Stänger 2021-09-23 19:01:00
Provision 315 kr
Frakt 99 kr

Öppningsbart, stelt armband i 18K guld med tre bergskristaller (naggar). Det är 2,6 - 10,3 mm brett, har ett innermått på 17 cm och väger 10,9g. Kistlås. Stämplat HE (Heribert Engelbert), Stockholms stadsstämpel, kattfot, 18K, T8 (1945) & STIGBERT.

Öppningsbart, stelt armban...

Rak x-länkscollier i 18K guld. Mönstrad på ena sidan. Den är ursprungligen 40 cm lång men förlängd till 45 cm, 4,6 mm bred och väger 12,6g. Karbinhake. Stämplad KFS & 750.

Rak x-länkscollier i 18K g...

Smyckeur i silver med markasiter (fyra stenar saknas). Boetten är 18,4 x 17,7 mm; stämplad 835. Manuellt urverk; 17 jewels, Swiss. Plastglas. Armbandet är 8,1 mm brett. Ställbar längd 15 - 16,5 cm. Viklås. Svenska importstämplar. Bruttovikt 20,4g.

Herrur Omega Genève i stål utan band. Boett Ø 35,2 mm (1860098). Automat (Cal. 1481 / serienummer 36451510). Rejält repigt originalglas.

Herrur Omega Genève i stå...

Ring i 18K guld med 12 briljanter á 0,02ct. Den är 6,5 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 13,1g. Stämplad med Engelberts logo, HE (Heribert Engelbert), kattfot & 18K. Stenstorleken 0,24 ingraverad. Gravyr.

Skruvörhängen i 18K guld. De är 28,8 mm långa och väger 3,3g. Stämplade G Dahlgren & Co. 18K & kattfot.

Skruvörhängen i 18K guld....

Klackring i 14K guld med en svart sten. Den är 3,9 - 16,9 mm bred, är i storlek 21,5 och väger 4,5g. Finska stämplar, 585 från 1961. Gravyr. Lite ojämn skena. Stenen klickar lite i fattningen.

Mynt HELVETIA 20FR 1935 i 21,6K. Det är Ø 21,1 mm och väger 6,4g.

Facettslipad / matterad rocka i 21K guld. Den är 21,1 x 15,5 x 3,5 mm och väger 2,6g. Stämplad på ett för mig okänt språk. Man måste alltså löda fast en ögla för att hänga den på en kedja- nu är den mer som en talisman om rockan råkar vara ditt "spiritanimal".

Armband i 18K guld med sju 6,2 mm´s odlade sötvattenspärlor. Det är 21 cm långt, 2,5 mm brett och väger 4,9g. Springring. Stämplat 750 & GHA (Guldfynd).

Ring i 18K guld med en knallröd sten (lite nött). Den är 2,2 - 12,8 mm bred, är i storlek 17 och väger 4,7g. Tillverkad 1951 av CG Hallberg. Kattfot.

Handarbetsverktyg (?) i silver. Det är 86,3 mm långt och väger 5,5g. Tillverkat 1934 av Johan Hanssons Eftr. i Umeå. Monogram & datumgravyr.

Carmoséring i vitt guld 18K med briljanter 1 x c:a 0,11ct & 8 x c:a 0,03ct. Den är 2,2 - 8,7 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 4,0g. Tillverkad 1983 av G Dahlgren & Co. i Malmö. Kattfot. Stenstorleken 0,35 ingraverad.

Carmoséring i vitt guld 18...

Lövformad brosch i silver. Den är 72,5 x 19,5 mm och väger 4,9g. Stämplad 830S.

Lövformad brosch i silver....

Klackring i 18K guld med en ljusgrön sten. Den är 3 - 15,8 mm bred, är i storlek 20,5 och väger 5,6g. Tillverkad 1962 av  Sävsjö Guldsmeds AB. Kattfot. Gravyr.

Defekta / graverade smycken: 16g 14K inkl. småstenar & 9,8g 18K.

Ring i vitt guld 18K med tio diamanter á 0,01ct. Den är2,3 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 2,6g. Tillverkad 1972 av G Dahlgren & Co. i Malmö. Kattfot. Stenstorleken 0,10 ingraverad.

Berlock "kors" i 18K guld. Den är 14,5 mm lång. Hängöglan saknas! 0,4g.

Defekta smycken 18K 18,2g & smyckeur 14K bto 10,1g inkl. verk o allt.

Facettslipad berlock i 14K guld med en droppformad, syntetisk pärla (matt). Den är 25 mm lång inkl. ögla och väger 1,3g bto. Stämplad 585.

Se kontorets övriga auktionsvaror