Solitt pansararmband i 18K guld. Det är 21,5 cm långt, 12 mm brett, 5,7 mm tjockt och väger 108,0g. Kistlås med säkerhetsspänne på undersidan. Stämplat 750. En säkerhetsåtta behöver justeras.

36 000 kr

(toatois)

Auktnr SE73.20211014.A8945
Varutyp Smycken; armband
Utropspris 34 000 kr
Aktuellt bud 36 000 kr
Stänger 2021-10-14 19:05:30
Provision 5 400 kr
Frakt 99 kr

Halvstelt armband i matterat rött & högblankt vitt guld 18K. Det är 18,5 cm långt, 8,5 mm brett och väger 24,1g. Kistlås med detaljer i vitt guld. Svensk importstämpel & 18K.

Medalj i silver: ALFRED NOBEL 1833 - 1896 / INVENTAS VITAM IUVAT EXCOLUISSE PER ARTES. Den är Ø 27,1 mm och väger 12,0g.

Armband i 18K guld med tio 3,6 mm´s odlade saltvattenspärlor. Det är 19,5 cm långt, 3,7 mm brett och väger 3,4g. Springring. Oläsliga, svenska stämplar, 18K & kattfot.

Rektangulärt fat i silver med kulfötter. Det är 125 x 77 x 20 mm och väger 64,7g. Stämplat CG. HALLBERG, kattfot, S, Stockholms stadsstämpel & O7 (1916).

Rektangulärt fat i silver ...

Herrur Omega i 18K guld med nött läderband (original). Boett Ø 32,7 mm med gravyr "SSAB 25 år". Safirglas. Quartz- går ej- batteribyte krävs?

Bismarkarmband i 18K guld med tio berlocker; bl.a. en kungakrona och en kula med massor av småstenar (en saknas). Det är 19,5 cm långt, 6,6 mm brett och väger 36,5g BTO. Kistlås. Tillverkat 1967 av  BEH Bengt Hallberg Guldsmeds AB i Köping. Kattfot.

Granatring i förgyllt silver med cubic zirconia. Den är 2,6 - 15 mm bred, är i storlek 17,25 och väger 3,7g. Svenska importstämplar. Nött förgyllning.

Granatring i förgyllt silv...

Ankarlänk i 18K guld. Den är 38,5 cm lång, 2,3 mm bred och väger 4,0g. Springring. Från Unoaerre. Svensk importstämpel & 750. Fint skick!

Ankarlänk i 18K guld. Den...

Vristlänk "singapore" i 18K guld. Den är 23,5 cm lång, 2,5 mm bred och väger 2,9g. Springring. Från Balestra. Stämplad 750 & GFAB (Guldfynd).

Vristlänk "singapore" i 18...

Medalj i silver: ALFRED NOBEL 1833 - 1896 / INVENTAS VITAM IUVAT EXCOLUISSE PER ARTES. Den är Ø 27,1 mm och väger 11,7g.

Herrur Certina i 14K guld med läderband (original). Boett Ø 33,5 mm. Gravyr: Skellefteås vapen. Safirglas. Quartz- går ej- batteribyte krävs? Framstår oanvänd.

Snygg granatring i förgyllt silver. Den är 2,2 - 19,8 mm bred, är i storlek 19,5 och väger 5,3g. Stämplad 830S. Svenska importstämplar.

Snygg granatring i förgyll...

Bismarkarmband i 18K guld med en berlock. Det är 18,5 cm långt, 6,8 mm brett och väger 17,2g. Kistlås. Tillverkat 1962 av Andrens Guldvaror i Köping. Kattfot.

Ring i 21K guld med olikfärgade stenar (en saknas). Den är 1,6 - 8,4 mm bred, är i storlek 18 och väger 1,5g. Stämplad 21K.

Ring i 21K guld med olikfä...

Berlock "mynt Helvetia 20F från 1947 i 21,6K"; fattat i 18K guld. Den är Ø 38,7 mm och väger 12,7g (6,4g 21,6K & 6,3g 18K). Infattningen gjord 1968 av Guld- Och Silversmedjan i Stockholm.. Kattfot.

Granatring i förgyllt silver. Den är 2,1 - 15,5 mm bred, är i storlek 17,5 och väger 4,3g. Svenska importstämplar.

Granatring i förgyllt silv...

Facettslipade creoler i 18K guld. De är 18,5 x 1,7 mm och väger 1,1g. Stämplade 18K & kattfot.

Stavarmband i 18K guld med nio 3,7 mm´s odlade saltvattenspärlor. Det är 20 cm långt, 1 mm brett och väger 2,4g. Springring. Oläsliga, svenska stämplar, 18K & kattfot.

Tre coasters i silver. De är Ø 76,5 mm och väger 54,7g tillsammans. Stämplade GAB, Eskilstunas stadsstämpel, kattfot, S & R9 (1967) / Y9 (1973).

Tre coasters i silver. De ...

Creoler i 18K guld. De är 15 x 3 mm och väger 0,7g. Stämplade 750.

Creoler i 18K guld. De är ...

Se kontorets övriga auktionsvaror