Träffar: 3758   « Föregående 1 ... 175 176 [177] 178 179 ... 188 Nästa »

Fruktfat samt Assiett Rörstrand, Ø21cm och Ø33cm, koboltblå glasyr samt guldbemålad, små glasyrsprickor, omkring 1900-talets mitt, bruksslitage Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1701

Keramik, porslin & glas / Tallrikar & fat Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 11:59:00

Figurin Brunbjörn, ur serien Skansen formgiven av Lisa Larson för Gustavsberg, Höjd ca 11cm, längd ca 16cm Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1702

Keramik, porslin & glas / Skulpturer Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 11:59:30

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1703

Fashion / Väskor Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 12:00:00

Ett par vaser i snidad Bambu, Kina, höjd 23cm,  1900-talets första hälft, snarlik dekor, med slitage och torrspricka

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1704

Konst & antikviteter / Övrigt Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 12:00:30

Kniv, mässing, sannolikt barock, 1700-talets första hälft eller mitt, längd 18,5cm, slitage

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1705

300 kr

Stänger: 2024-05-19 12:01:00

2 Kaffekoppar Villeroy & Boch,

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1706

50 kr

Budledare: novali Antal bud: 1

Keramik, porslin & glas / Övrigt Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 12:01:30

Väggplakett Nymölle Björn Winblad i keramik, Ø15cm,  3013-10, Oktober Paradis, ca 1970/80-tal,

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1707

25 kr

Budledare: stadium80 Antal bud: 1

Stänger: 2024-05-19 12:02:00

Kopp samt 2 assietter ur serien

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1708

Stänger: 2024-05-19 12:02:30

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1709

Stänger: 2024-05-19 12:03:00

Ett par väggljusstakar Pierre Forsell, Skultuna #1607, höjd ca 47cm, bruksslitage  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1710

500 kr

Budledare: dannyr Antal bud: 1

Möbler & design / Belysning Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 12:03:30

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1711

Keramik, porslin & glas / Vaser & skålar Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 12:04:00

Skål på fot, Iittala, Marimekko, höjd 15 cm, Ø12 cm, lila, glas, etikettmärkt,

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1712

100 kr

Stänger: 2024-05-19 12:04:30

Skål på fot, Iittala, Marimekko, höjd 12 cm, Ø9 cm, blå, glas,  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1713

75 kr

Stänger: 2024-05-19 12:05:00

Fyra tekoppar med fyra fat,  Rörstrand Ostindia, formgiven av Anna Lerinder, porslin, kopp Ø10,5cm samt fat Ø16cm  Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1714

Stänger: 2024-05-19 12:05:30

Fyra Kaffekoppar med fyra fat, Rörstrand Ostindia, formgiven av Anna Lerinder, porslin, kopp Ø7,5cm samt fat Ø14cm Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1715

Stänger: 2024-05-19 12:06:00

Tavla, färgträsnitt, Margaret Carlstedt (född 1934), signerat och daterat 1960, bildstorlek 50x41cm, gulnad passepartout,  Skickas med postpaket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1716

Konst & antikviteter / Måleri Göteborg Mölndal

Stänger: 2024-05-19 12:06:30

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1717

Stänger: 2024-05-19 12:07:00

Ett par ljusplåtar, mässing, barockstil, med vardera två ljusarmar, 1900-tal, höjd 50cm, bredd 29cm, slitage

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1718

Stänger: 2024-05-19 12:07:30

5 Glasunderlägg/coasters, Kastehelmi, formgivna av Oiva Toikka (1933-2019) för Arabia Wärtsilä, Finland, klarglas, i originalförpackning, troligen 1970-tal, diameter 8,1cm

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1719

Stänger: 2024-05-19 12:08:00

Stor mugg, Ruija, formgiven av Ulla Procopé (1921-1968) för Arabia, 1970-tal, handmålad, höjd 9cm, obetydligt slitage Skickas med paket.

Auktionsnummer: SE25.20240519.A1720

Stänger: 2024-05-19 12:08:30