Gåvor till studenten.

Hos oss hittar du presenterna du inte hittar någon annanstans.

Auktion pågår nu, 174 st utrop

Träffar: 129   « Föregående 1 ... 4 5 [6] 7 Nästa »

Mugg, Mumin, Fred / Rauha (1996 - 2002). Motivet kommer bland annat från ett vykort som Tove Jansson gjorde för organisation Amnesty. Stämplad Arabia, Finland. Höjd 8 cm, Ø 8,5 cm, rymmer 0,3L. Porslin, mugg nr 10

Mugg, Mumin, Ritning / Piirustus (1996 - 2002). Motivet kommer bland annat från serien "Muminvinter". Stämplad, Arabia Finland . Höjd 8 cm, Ø 8,5 cm, rymmer 0,3L. Porslin, mugg nr 9

Mugg, Mumin, Snölykta / Lumilyhty (säsongsmugg vintern 2007). Motivet kommer från boken "Trollvinter". Stämplad Arabia, Finland. Höjd 8 cm, Ø 8,5 cm, rymmer 0,3L, mugg nr 36

Mugg, Mumin, Snölykta / Lu...

Mugg, Mumin, Vinterbrasa / Talvinuotio (säsongsmugg vintern 2008). Motivet kommer från berättelsen "Den farliga vintern". Stämplad, Arabia, Finland. Höjd 8 cm, Ø 8,5 cm, rymmer 0,3L. Porslin, mugg nr 41

Mugg, Mumin, Mumindagen / Muumin päivä (2018). Motivet kommer från en teckning i en brittisk dagstidning. Specialmugg med presentförpackning för Mumindagen 9 augusti. Stämplad, Arabia, Finland. Snr: CR0318. Höjd 8 cm, Ø 8,5 cm, rymmer 0,3L, Porslin. Originalkartong, mugg nr 87

Barnservis, Mumin, Kometen kommer/ Muumipeikko Ja Pyrstötähti (2001-2003), Mugg, Höjd: 7 cm, Bredd: 9 cm, Diameter: 7 cm, 0,2L, Tallrik Diameter: 18 cm Höjd: 3,5 cm, Stämplad Arabia Finland, Vitroporslin, serienummer 5

10 Kaffeskedar, modell Birgitta, 12,3cm, 1950-tal, gravyr, S830/1000 Vikt: 149,1 g

Kaffeskedar 2st, 13,3cm, modell Spetsig Svensk, 1927/1929, S830/1000 Vikt: 33,7 g

Matskedar, 6st, 18,2cm, modell Olga, gravyr, 1947, S830/1000 Vikt: 254,5 g

2 Moccaskedar, 107/110mm, Europa, S830/1000 Vikt: 32,2 g

3 Moccaskedar, 102-110mm, från städer, gravyr, S830/1000 Vikt: 35,4 g

4 Moccaskedar, 107mm, från USA, S830/1000 Vikt: 39,9 g

4 Moccaskedar, 107mm, från...

Dessertbestick, gaffel146cm, sked 149mm, modell Arvsilver, Th. Marthinsen, gravyr, S830/1000 Vikt: 41,4 g

Örhängen, fem udda, S925/1000 Vikt: 10,9 g

Örhängen, fem udda, S925/...

7 Kaffeskedar, modell Eva, tillverkare Mema, längd 11,0 cm, S800/1000  Vikt: 81,6 g

5 Kaffeskedar, 109mm, modell Rosenholm, S800/1000 Vikt: 61,2 g

2 Teskedar, 139mm, graverade, S800/1000 Vikt: 30,3 g

6 Kaffeskedar, 107mm, modell Prins Albert, C.G.H, 1952, S800/1000 Vikt: 82,3 g

Bägare/kopp, höjd 7cm, Ø46mm, MGAB, 1964, S925/1000 Vikt: 82,1 g

Bägare/kopp, höjd 7cm, Ø...

6 Kaffesked, 123mm, modell Opera, GAB, 1965, S800/1000 Vikt: 115,8 g