Träffar: 45   [1] 2 3 Nästa »

Vackert mönstrat fickur "Waltham" i 14K guld. Boett Ø 45,5 mm med monogramgravyr baktill. Även innerlocket är i 14K guld. Spricka på urtavlan från 9:an och ner mot sekundvisaren. Bruttovikt 62,8g inkl. verk & allt. Klockkedja i doublé medföljer.

Vackert mönstrat fickur "W...

Pansararmband i 18K guld. Det är 20,2 cm långt, 8 mm brett och väger 36,0g. Kistlås. Tillverkat av Jo-Ans Guld i Köping. Kattfot & 750.

Stelt, öppningsbart armband i 18K guld. Det är 5 -8,9 mm brett, har ett innermått på 17,5 cm och väger 30,0g. Kistlås. Tillverkat 2000 av Bengt Hallbergs Guldsmeds AB i Köping. Kattfot.

Stelt, öppningsbart armban...

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 45,5 cm lång, 2,6 - 4,1 mm bred och väger 6,8g. Springring. Oläslig, svensk tillverkarstämpel, 18K & kattfot.

Bismarkcollier i 18K guld. Den är 45,5 cm lång, 3,3 - 5,5 mm bred och väger 9,8g. Springring. Oläslig, svensk tillverkarstämpel, 18K & kattfot

Bismarkarmband i 18K guld. Det är 20 cm långt, 6,7 mm brett och väger 14,4g. Tillverkat 1960 av Hallbergs Guldvarufabrik. Kattfot. Nött i länkarna närmast låset.

Camébrosch / berlock i 18K guld. Den är 38 x 27,4 mm exkl. infällbar berlockögla och väger 7,4g bto. Tillverkad 1951 av Alton i Falköping. Kattfot. Låsmekanismen till nålen är lite lurig.

Camébrosch / berlock i 18K...

Diverse defekta / graverade ringar: 6,0g 14K, 25,0g 18K inkl. en pyttesten & 5,4g 23K.

Halvstel collier i 18K guld. Den är c:a 41 cm lång, 2,1 mm bred, 1,6 mm hög och väger 15,6g. Kistlås. Svensk importstämpel & 18K.

Diverse defekta / graverade ringar: 17,3g 18K inkl. svart sten & 7,1g 23K.

Diverse graverade ringar 18K 12,5g.

Diverse graverade ringar 18K 8,2g.

Ring i 18K guld med vita stenar. Den är 2 - 8,3 mm bred, är i storlek 18¼ och väger 2,4g. Stämplad 750 & kattfot.

Skev ring i 18K guld med blå stenar. Den är 2,7 - 10,8 mm bred, är i storlek 17 och väger 2,1g. Ojämn. Gravyr.

Skev ring i 18K guld med b...

Berlock "kräftan" i 18K guld. Den är 19,1 mm lång inkl. ögla och väger 0,6g. Stämplad GHA & 750.

Berlock "kräftan" i 18K gu...

Ring i 9K guld. Den är 4 mm bred, är i storlek 20 och väger 2,6g. Stämplad SCH & 9K.

Ring i 9K guld. Den är 4 m...

Två ringar 18K 9,6g. Gravyrer.

Två ringar 18K 9,6g. Gravy...

Defekt ring 18K 1,9g.

Defekt ring 18K 1,9g.

Två ringar 18K 8,1g. Gravyrer.

Två ringar 18K 8,1g. Gravy...

[1] 2 3 Nästa »