Auktion pågår nu, 13 st utrop

Träffar: 2970   « Föregående 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 149 Nästa »

Ljusstake, för fyra ljus, "Slingan", försilvrad metall, Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, formgiven 1950, längd 37cm, bruksslitage.

Ljusstake, för fyra ljus, ...

Kastrull med svarvat och snidat trähandtag, Frankrike, 1800-tal, slitage, handtag med mindre avslag, handtag med slitet fäste, bucklor, silver, bruttovikt 316g,

Ljusstake, barockstil, balusterform, dekor av rocailler, på volutformade fötter, fylld, slitage, fyllning med skador, gravyr, silver, bruttovikt 409,2g Vikt: 0 g

Collier med diamanter ca 1x0,08ct samt 10x0,005ct, längd ca 45-47cm, bredd ca 1mm,  Vikt: 1,8 g

Armband ärtlänk, dubbelradigt, låset stämplat 1864, längd 18cm, bredd ca 6mm, slitage, bucklor, 18K. Vikt: 15,3 g

Armband ärtlänk, dubbelra...

Kedja ärtlänk, lås i form av hand, otydliga stämplar, längd 61cm, bredd 7mm, slitage, mindre bucklor, 18K. Vikt: 28,1 g

Kedja ärtlänk, lås i for...

Ring med diamanter ca totalt 0,44ct, K&EC Göteborg, årsstämpel saknas, graverad, plattanØ 15mm, skena bredd ca 5mm, stl: 17, 18K Vikt: 8,8 g

Medalj för nit och redlighet, 6:e storleken, ca Ø28mm, på blått och gult ripsband, 23K guld samt krona av 18K guld, personlig gravyr, bruttovikt 16g Vikt: 16 g

Medalj för nit och redligh...

Ett par örhängen med diamanter ca 15,005ct vardera, längd ca 9mm, skeva, 18K Vikt: 1,7 g

Ett par örhängen med diam...

Kedja längd ca 41,5cm, bredd ca 1mm, 18K Vikt: 2,4 g

Kedja längd ca 41,5cm, bre...

Kedja Venezia, längd ca 60cm, bredd ca 1mm, 18K Vikt: 4,5 g

Kedja Venezia, längd ca 60...

Hänge kors, längd ca 36mm, bredd ca 17mm, ihåligt, 14K Vikt: 1,3 g

Hänge kors, längd ca 36mm...

Ring graverad, stl: 17½, bredd ca 4mm, 14K Vikt: 2,3 g

Ring graverad, stl: 17½, b...

Medalj, Södermanländs Brandförsäkringsbolag, ca Ø31mm, gult och svart ripsband medföljer separat, personlig gravyr, 23K guld. Vikt: 22,6 g

Medalj, Södermanländs Bra...

Fyra bordsgafflar, K Anderson, Stockholm, 1918, längd 17,5cm, slitage, silver.  Vikt: 163,1 g

Fyra bordsknivar, K Anderson, Stockholm, längd 20,5cm, otydliga stämplar, silver och stålblad, bruttovikt 215g Vikt: 0 g

Ett par örhängen med safirer & diamanter ca 6x0,005ct vardera, 8/8-slipning, ca 7-8mm, 18K Vikt: 1,6 g

Ett par örhängen med safi...

Ett par örhängen med diamanter ca 9x0,01ct, Ø 12mm, bredd ca 3mm, 18K Vikt: 1,9 g

Ett par örhängen med diam...

Kedja Venezia, längd ca 49,5cm, bredd ca 1mm, 18K Vikt: 2,7 g

Kedja Venezia, längd ca 49...

5 Delar till kedjor, 1 hänge saknar sten, defekta, 18K Vikt: 6,6 g

5 Delar till kedjor, 1 hän...