Träffar: 187   « Föregående 1 ... 5 6 [7] 8 9 10 Nästa »

Saltkar, Wien, 1800-talets första hälft/mitt, höjd 6,5cm, slitage, silver.  Vikt: 103 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56885

900 kr

2024-05-08 19:42:00

Konst & antikviteter / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:42:00

Collier med diamant ca 0,50ct Cr-TCa(J-K)/SI, lös i fattning, bör justeras, kullänk längd ca 41cm, 18K guld   Vikt: 4,5 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56886

Guld / Kedjor & collier Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:42:30

Bägare, Carl Petter Tellander, Jönköping (1744-1778), vågbård, graverad  dekor av blommor och rocailler, höjd 7,5cm, slitage, silver. Vikt: 57,2 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56887

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:43:00

Ett par dosor med monogram, P M Wallengren, 1849, dekor av blad och rocailler, höjd 4,5cm, slitage, silver. Vikt: 179,4 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56888

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:43:30

Armring Fope Flex it, med diamanter tot 0,10ctv, flexlänk längd ca 18cm, bredd:7mm, 18K med originalbox Vikt: 20 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56889

12 000 kr

2024-05-08 19:44:00

Budledare: lollozen Antal bud: 1

Guld / Armband Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:44:00

Dosa, Empire, Gustaf Theodor Folcker, Stockholm, 1844, slät form, lock med randdekor, invändigt förgylld, slitage, silver.  Vikt: 80,7 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56890

Stänger: 2024-05-08 19:44:30

Armband med 5 ametister samt 5 citriner, totalt ca 150ctv, längd ca 18cm, bredd:11-17mm, ostämplat, 18K Vikt: 69 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56891

Guld / Armband Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:45:00

Bägare, Peter Neuendorff, Lidköping, (1797-1835), höjd 8cm, bortsliten förgyllning, slitage, gravyr, silver. Vikt: 98,9 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56892

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:45:30

Bägare, Vasa, Finland, 1818, höjd 11cm, graverad dekor av stiliserade blommor och blad, slitage, lagningar vid fot, bucklor, silver.  Vikt: 68,4 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56893

Stänger: 2024-05-08 19:46:00

Kalk, Johan Bergman, Luleå, 1799, invändigt förgylld, höjd ca 11,5cm, silver, slitage, mindre bucklor.  Vikt: 66,6 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56894

Stänger: 2024-05-08 19:46:30

Dosa, A Wessman, Kristianstad,1862, slät form, vid lockets kant en randdekor, invändigt förgylld, höjd 3cm, slitage, silver.  Vikt: 62 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56895

Stänger: 2024-05-08 19:47:00

Sex teskedar med monogram, Jacob Gustaf Bursell, Jönköping, 1827, rik dekor av vinrankor och antikiserande man, längd 15cm, slitage, silver. Vikt: 146,7 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56896

Stänger: 2024-05-08 19:47:30

Dosa på fot, 1700/1800-tal, höjd ca 9cm, invändigt förgylld, otydliga stämplar, slitage, bucklor, silver. Vikt: 38 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56897

Keramik, porslin & glas / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:48:00

Bägare och tumlare, bland annat MGAB Uppsala, 1900-tal, höjd 3-7,5cm, gravyr, slitage, silver. Vikt: 54,8 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56898

Silver / Övrigt Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:48:30

Två matskedar, modell Svensk Rund, Henrik Christoffer Klint d y, Stockholm, 1814, längd 21cm,  Vikt: 129,3 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56899

Silver / Bestick Östermalm

Stänger: 2024-05-08 19:49:00

Tre tumlare, 1700/1800-tal, otydliga stämplar, höjd 3-3,5cm, en med lagningar och bristning, åldersbetingat slitage, silver. Vikt: 38,5 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56900

Stänger: 2024-05-08 19:49:30

Supkopp, Olof Yttraeus, 1781, Uppsala, uppsvängd hänkel, invändigt förgylld, graverad dekor, med äldre gravyr, höjd 4cm, slitage, silver.  Vikt: 27,9 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56901

Stänger: 2024-05-08 19:50:00

Supkopp, med äldre gravyr

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56902

Stänger: 2024-05-08 19:50:30

Bägare, Johan Höstedt (1785-1819), Kalmar, graverad dekor, höjd 6cm, slitage, foten med lagning. Vikt: 27,2 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56903

Stänger: 2024-05-08 19:51:00

Bägare, Lars Bjugg, Jönköping, 1769, graverad dekor av blommor och blad, höjd 6,5, slitage, mindre lagningar, silver. Vikt: 26,5 g

Auktionsnummer: SE1.20240508.A56904

Stänger: 2024-05-08 19:51:30